Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 13:38

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş (4)

S-a scurs un an de zile de când aleşii locali din actualul mandat au depus jurământul. Dintre cei vechi, unii au plecat, alţii au rămas. Acum un an lansam tradiţionalul nostru serial prin care prezentam starea materială a acestora, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Tradiţional, ea este ignorată, din motive care ne scapă, ca şi lipsa de interes pentru sancţionarea vinovaţilor pentru nerespectarea prevederilor legilor în vigoare, care NU ESTE FACULTATIVĂ! Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Cu întârzierea de rigoare, funcţionarii din cadrul administraţiei publice locale care au ca sarcină de serviciu postarea acestor declaraţii şi-au făcut datoria, astfel că suntem în postura de a continua seria dezvăluirilor.

Gheorghe Andreescu - om de bază al PSD în cartierul de Vest

A fost introdus pe lista de candidaţi alături de alt coleg, tot col.(r) MApN, dar a fost mai bine plasat pe lista de candidaţi din vara trecută şi şi-a câştigat primul mandat de consilier local. S-ar zice că liderul PSD Curtea de Argeş, primarul Constantin Panţurescu, simţise nevoia întăririi disciplinei în echipa sa cu destui tineri atraşi de spiritul liberal, ca să nu spunem uşor libertin, impropriu orientării tradiţionale a partidului. Şi, pentru asigurarea echilibrului necesar, a mizat pe Gheorghe Andreescu. PSD are 9 consilieri locali, din care 7 sunt la primul mandat, căci numai viceprimarul Gabriel Jubleanu şi managerul de la Muzeul Municipal, Ştefan Dumitrache, nu sunt începători. În mod evident, dintre debutanţii în legislativul municipal este unul dintre cei care-şi permit să-şi facă auzit glasul, spre deosebire de alţii, care fac parte din categoria celor care gândesc prea mult, pentru a mai avea timp şi să-şi pună pe tapet calităţile. E drept, unii susţin că ar cuvânta în comisii şi că acolo şi-ar dovedi calităţile, dar cât timp n-am prea văzut rapoarte de activitate, aşteptăm să ne convingă. Sigur că şi dom' colonel în rezervă Andreescu mai are destule de învăţat despre capcanele administraţiei publice locale, dacă nu vrea să devină "carnea de tun" pentru interesele unora dintre colegii de legislativ mai versaţi şi, de ce nu, mai "interesaţi" de anumite chestii...

Foarte disciplinat, cum era de aşteptat, consilierul local Gheorghe Andreescu a depus declaraţia de avere şi pe cea de interese (goală, pentru că nu are!), în termenul legal, la data de 12 iunie, oferindu-şi astfel o rezervă de 3 zile. Dumnealui nu este un latifundiar, deşi deţine 2  terenuri intravilane moştenite în municipiu. Este vorba despre cel de pe strada Rm. Vâlcea, unde şi locuieşte, în suprafaţă de 1.500 mp şi despre cel de pe Tarniţa, de 1.600 mp. Împreună cu soţia, Polixenia, deţine o casă de locuit în suprafaţă de 120 mp, pe numita stradă şi 2 autoturisme marca Renault, an de fabricaţie 2005, cumpărate. Veniturile familiei Andreescu s-au constituit anul trecut din pensia MApN încasată de dumnealui, de 4.124 lei (probabil lunar, judecând după declaraţia depusă în 2016, la preluarea mandatului), la care s-a adăugat indemnizaţie de consilier local în sumă de 3.423 lei. Pentru soţie a înscris tot pensia de 2.071 lei, probabil tot cuantum lunar. Dacă acesta este adevărul vizavi de pensii, un calcul simplu ne-ar duce la un cuantum de 49.488 lei + indemnizaţia de consilier local de 3.423 lei, deci 52.911 lei pentru dumnealui şi la 24.852 lei pentru dumneaei. Totalul veniturilor realizate de familie anul trecut a fost de 77.763 lei, deci la peste trei sferturi de miliard lei vechi!

Consilierul local Gheorghe Andreescu, ca un strateg militar care este, şi-a asigurat o rezervă de rezistenţă la eventualele surprize mai puţin plăcute pe care i le-ar putea oferi viaţa, prin contul bancar de 10.000 euro, deschis la BCR în 2010. Totuşi, analizând comparativ declaraţiile de avere depuse în 2016 şi în 2017, suntem siliţi să constatăm că funcţia de ales local nu prea l-a îmbogăţit! În declaraţia de avere depusă în data de 8 iulie 2016, alesul local PSD declara un autoturism Renault care, până anul acesta, şi-a găsit un frăţior. Contul de 10.000 euro de la BCR era declarat a fi fost constituit în anul 2009, nu în 2010. Enigmă: să fie vorba despre o confuzie care se cere corectată sau despre două conturi?... În plus, la capitolul "Clădiri", pe lângă casa de locuit din Curtea de Argeş în suprafaţă de 130 mp (120 mp în declaraţia de avere de anul acesta, deci un minus de 10 mp, de parcă în interval de un an ar fi intrat la apă, dacă nu cumva a făcut între timp cadastrul), în cea din 2016 mai înscria un apartament în Piteşti - suprafaţă de 48 mp - deţinut în părţi egale cu soţia. Acesta nu mai apare în declaraţia depusă luna trecută, dar nici vreo explicaţie privind eventuala înstrăinare. Concluzia logică ar fi aceea că s-a volatilizat! Cât priveşte veniturile realizate de familia Andrescu în anul 2015, acestea s-au constituit din pensiile soţilor - 43.000 lei pentru dumnealui şi 20.400 lei pentru dumneaei - deci un total de 63.400 lei. Creşterea veniturilor înregistrată în ultimul an ar fi de 14.363 lei (143,630 milioane lei vechi), care nu reprezintă mare lucru în  condiţiile în care s-ar fi pierdut un apartament în oraşul capitală a judeţului Argeş, evaluat la câteva zeci de mii de euro! Una peste alta, se poate concluziona că familia Andreescu este una cât se poate de onorabilă, care n-ar prea avea motive să se teamă de ziua de mâine. Şi asta nu neapărat pentru faptul că pensionarul militar este şi consilier parohial la Biserica "Sf. Dumitru", de la Capu Dealului!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It