"Sfinţii părinţi" se chivernisesc mai bine decât mirenii slujitori ai statului: Biserica Ortodoxă Română a raportat profituri de peste 4,2 milioane euro în 2016!
# Beneficiile înregistrează un plus de peste 1 milion de euro faţă de 2015
# Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului este în fruntea topului profitabilităţii cu circa 650.000 euro
# Codaşă a fost Arhiepiscopia Craiovei, cu pierderi de peste 200.000 euro, sumă sensibil egală cu profitul raportat în anul precedent
B.O.R. rămâne între cele mai bine administrate instituţii din România. Nu mai este un secret pentru cineva că se bucură de o protecţie specială şi funcţionează ca un stat în stat: are rânduielile ei de care nu îndrăzneşte să se atingă cineva, nu plăteşte taxe şi impozite, dar ia bani de la stat prin toate mijloacele - într-un cuvânt, este una dintre cele mai bogate entităţi din ţara noastră. Biserica strămoşească este unul dintre cei mai mari moşieri din România, deţine lăcaşuri de cult monumente istorice care-i permit să organizeze prin agenţia proprie turism religios din care se câştigă sume considerabile, dar şi unităţi de cazare şi diferite firme proprii prin care dezvoltă afaceri dintre cele mai rentabile. An de an raportează profituri uriaşe la Fisc fără să pomenească ceva despre danii sau alte forme de colectare a veniturilor ce se adună în visteria proprie mai grabnic şi mai sigur decât în cea a statului. Vânzarea de lumânări, cărţi bisericeşti, icoane şi alte obiecte de cult, închirierea de imobile, afacerile productive de genul păstrăvăriilor, exploatarea lemnului, ca şi sponsorizările asupra cărora se păstrează taina în mare parte, reprezintă sursele de venituri scoase la înaintare. Sunt, oare, managerii bisericeşti mai buni profesionişti decât ceilalţi?... Întrebarea are atât de multe răspunsuri încât ne-ar trebui pogoane de hârtie pentru a le consemna pe toate, fără să ajungem la o concluzie unanim acceptată. Dacă pentru 2015 raporta câştiguri de 3,7 milioane euro, iată, acestea au crescut pentru anul trecut cu vreo jumătate de milion, cifrându-se la 19.334.274 lei, adică la peste 193,342 miliarde lei vechi, în condiţiile în care s-au raportat şi cheltuieli filantropice de peste 21 milioane euro - potrivit cifrelor oficiale date publicităţii. Agenţia de Turism "Biserica Travel" a realizat anul trecut venituri de aproximativ 338.000 euro, deci de circa 1.520.827 lei (15,208 miliarde lei vechi).
Topul celor mai profitabile unităţi din cadrul B.O.R. se prezintă astfel: 1) Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului - circa 650.000 euro; 2) Mitropolia Moldovei şi Bucovinei - aproximativ 595.000 euro; 3) Arhiepiscopia Bucureştiului - 573.000 euro. Ca argeşeni ne putem mândri cu faptul că avem pe primele două locuri înalţi prelaţi ca ÎPS Calinic şi ÎPS Teofan - care este originar din comuna Corbi.
Cea mai slab administrată pare să fi fost Arhiepiscopia Craiovei, care a raportat pierderi de peste 200.000 euro, sensibil egale cu beneficiile realizate în anul precedent. Concluzia logică ar fi aceea că "gaura" produsă este de 100%, ceea ce - într-o firmă privată - l-ar lipsi pe manager de scaunul de mare şef. Rămâne de văzut dacă PF Daniel îl va izgoni din raiul funcţiei pe slujitorul său din oraşul "banilor", ÎPS Irineu, lipsindu-l de maşinile luxoase şi de toate celelalte acareturi pe care le avea la dispoziţie sau îi va ierta greşeala, căci n-a fost acuzat de practici pidosnice, ca alţii...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
