Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:21

S-a aprobat execuţia bugetului municipal pe trimestrul II

# Excedent de 10.041.020 lei la Funcţionare şi 415.270 lei la Dezvoltare

În şedinţa ordinară din luna iulie, consilierii locali au aprobat în unanimitate, după discuţii pe alocuri contradictorii, dar argumentate, proiectul de hotărâre propus de către primarul Constantin Panţurescu. Raportul întocmit şi pus la dispoziţie de către directorul economic Gheorghe Florescu a fost destul de explicit şi, după ce fusese discutat şi în comisiile de specialitate, nu s-au cerut prea multe clarificări în plen. Astfel, veniturile planificate pentru întregul an 2017 la Secţiunea de Funcţionare au însumat 54.457.800 lei (deci, peste 544 miliarde lei vechi), din care prevederile la data de 30 iunie erau de 30.168.550 lei, depăşite de încasările de 35.461.110 lei - din care 200.000 lei s-au constituit în vărsăminte pentru Secţiunea de Dezvoltare. Cheltuielile prezumate pentru întregul an 2017 s-au cifrat la 57.457.800 lei, din care pentru primul semenstru - 30.168.550 lei, în timp ce plăţile efectuate până la sfârşitul lunii iunie au fost de 25.220.090 lei. În aceste condiţii, excedentul la Funcţionare au fost de 10.041.020 lei.

Prevederile bugetare pentru Secţiunea de Dezvoltare au fost pentru întregul an de 10.416.500 lei, iar cele pentru trimestrul II de 6.895.500 lei, în timp ce încasările efective realizate până la data de 30 iunie au fost de 353.620 lei. Cheltuielile prevăzute pentru tot anul la această secţiune au fost de 23.513.500 lei, din care prevederile pentru primele 6 luni - 10.135.500 lei. Plăţile efectuate până la sfârşitul primului semestru au înregistrat un minus de 61.640 lei, iar excedentul s-a cifrat la 415.270 lei.

Şerban şi Marinescu au cerut din nou rapoartele utilizatorilor de fonduri bugetare

Cei doi consilieri locali au reiterat pentru a nu ştiu câta oară cererile ca şefii de birouri, compartimente şi servicii din primărie sau instituţiile subordonate să-şi prezinte raporturile de activitate. "Am cerut ca aceste raporturi să fie trimestriale şi am convenit - până la urmă - să fie semestriale. A trecut aproape o lună de zile de la expirarea termenului, la 30 iunie şi nu s-a prezentat un astfel de raport din partea cuiva. Cum cei mai mulţi nu prea vin nici la şedinţele de consiliu, ca să le cerem lămuriri, pentru a vota în cunoştinţă de cauză, aceste raporturi ne-ar fi ajutat să ştim cum au cheltuit fiecare banii alocaţi cu destinaţie precisă, după ce în perioada în care se întocmeşte bugetul pentru anul viitor fac coadă la uşa primarului cu căciulile-n mâini, ca să ceară finanţări". Argumentaţia lui Ion Şerban a fost susţinută şi de Mădălin Marinescu. Liberalul a declarat că se alătură total poziţiei antevorbitorului şi l-a felicitat pe noul manager de la S.C. AQUATERM, Gabriel Nastea, cel care nu considerase că-i cade coroana dacă prezintă raportul de activitate la jumătatea mandatului interimar încredinţat de către Adunarea Generală a Acţionarilor în data de 28 martie a.c. "Consider că ar fi un plus pentru toţi dacă am fi informaţi operativ fie şi prin astfel de rapoarte, care se pot constitui şi în puncte de sprijin pentru evaluările utilizatorilor de fonduri bugetare". Marinescu a mai atras atenţia că, după ultimele modificări legislative, aleşii locali pot fi traşi la răspundere pentru ceea ce votează, în cazul în care se produc prejudicii. Primarul Panţurescu a precizat că principala responsabilitate îi revine celui ce întocmeşte referatul care se prezintă în comisii, unde este discutată oportunitatea acordării avizului pentru ca proiectul de hotărâre să intre în plen, dar a admis că, în principiu, Şerban şi Marinescu au perfectă dreptate. Rămâne de văzut dacă şi cei vizaţi vor da curs cererilor, mai ales că - în mod evident - unii dintre funcţionarii din primărie nici nu vor să audă de aşa ceva, câtă vreme consilierii locali le cer lor să-şi facă o datorie pe care aleşii urbei o fentează cu cinism de ani şi ani de zile!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It