Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:21

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş (9)

S-a scurs un an de zile de când aleşii locali din actualul mandat au depus jurământul. Dintre cei vechi, unii au plecat, alţii au rămas. Acum un an lansam tradiţionalul nostru serial prin care prezentam starea materială a acestora, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Tradiţional, ea este ignorată, din motive care ne scapă, ca şi lipsa de interes pentru sancţionarea vinovaţilor pentru nerespectarea prevederilor legilor în vigoare, care NU ESTE FACULTATIVĂ! Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Cu întârzierea de rigoare, funcţionarii din cadrul administraţiei publice locale care au ca sarcină de serviciu postarea acestor declaraţii şi-au făcut datoria, astfel că suntem în postura de a continua seria dezvăluirilor.

Ştefan Dumitrache, un istoric în devenire

Managerul Muzeului Municipal a fost printre primii care şi-au îndeplinit obligaţia de a-şi depune declaraţiile de interese şi de avere încă din data de 12 iunie a.c. În prima a menţionat calitatea de vicepreşedinte al PSD Curtea de Argeş şi pe aceea de membru în Asociaţia "Radu Negru", din Câmpulung Muscel. La categoria "Terenuri" a trecut un extravilan de 17.900 mp, situat pe strada Victoriei, din Curtea de Argeş, cumpărat în anul 1999, la care se adăuga - la aceeaşi adresă - un intravilan agricol de 800 mp. Din 2002, domeniul din strada Victoriei s-a mărit cu încă 750 mp. Ştefan Dumitrache deţine la Rm. Vâlcea un apartament în suprafaţă de 29 mp, cumpărat în anul 2002. Familia Dumitrache se deplasează cu două autoturisme - un Renault Clio cumpărat în anul 2002, dar care anul trecut era trecut în 2003 - şi un Daewoo Matiz, din 2004. Veniturile din anul 2016 s-au constituit din sumele obţinute din contractul de manager - 26.172 lei (net), o sumă de 661 (tot netă), obţinută pe o colaborare de la Consiliul Judeţean Argeş şi din indemnizaţia de consilier local care şi-a prelungit mandatul - 7.206 lei (cu un plus de 354 lei faţă de anul precedent). Soţia, inginer în cadrul S.C. AQUATERM S.A., a încasat din salarii suma netă de 17.256 lei (cu un minus de 794 lei faţă de declaraţia depusă în data de 1 iulie 2016). La datorii, Ştefan Dumitrache a trecut un credit contractat la Banca Românească anul acesta, în sumă de 24.000 lei, scadent în august 2018. Dar n-a mai pomenit ceva despre creditul de 22.000 lei, contractat la BCR în 2016 şi scadent în 2018, ceea ce poate sugera că a fost achitat în avans. Una peste alta, nu se poate spune că vicepreşedintele PSD Ştefan Dumitrache este un tip bogat - comparativ cu alţi colegi din legislativ...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It