Personalul din învăţământul de la Valea Iaşului are sumele asigurate pentru salariile din august
După ultima şedinţă de consiliu de la Valea Iaşului, se poate spune că se intră în normalitate în ceea ce priveşte colaborarea dintre executiv şi legislativ. Mai buna comunicare între părţi a netezit calea spre înţelegerea raţiunilor ce stau la baza unor proiecte de hotărâri supuse dezbaterii, care astfel sunt mai uşor adoptate. La reuniunea din data de 31 august au fost prezenţi toţi consilierii locali, iar dintre delegaţii săteşti a absentat Eugenia Iancu. Primarul Nicolae Barbu le-a cerut aleşilor să accepte introducerea pe ordinea de zi a două noi proiecte care nu sufereau amânare - aprobarea PT şi a caietului de sarcini pentru modernizarea DC 259, precum şi o rectificare pozitivă de buget în sumă de 60.000 lei (bani primiţi din sumele defalcate din TVA pentru plata salariilor personalului din învăţământul local în luna august), care a fost însoţită de transferarea sumei de 25.000 lei din trimestrul IV în trimestrul III, pe baza cărora se vor asigura şi plata asistenţilor personali, dar şi a indemnizaţiilor persoanelor cu handicap din localitate. Cele două proiecte de hotărâre suplimentar introduse pe ordinea de zi a şedinţei au fost aprobate în unanimitate, astfel că problema plăţilor pentru luna august a fost rezolvată.
La începutul şedinţei, secretarul Nicolae Stoicescu le-a înmânat aleşilor locali formularele stabilite în temeiul OUG nr. 24/2008, prin care urmau să declare pe proprie răspundere dacă au fost sau dacă n-au fost "lucrător al Securităţii sau colaborator al acesteia, în sensul art. 2..." Fiecare a completat şi semnat respectivele formulare şi le-a înmânat secretarului. După aprobarea ordinii de zi modificate, s-a intrat pe fondul dezbaterilor, sub conducerea preşedintelui de şedinţă Gheorghe Sorescu. Procesele verbale ale ultimelor şedinţe au fost aprobate în unanimitate, deşi consilierul Constantin Ştefănescu a reiterat cererea de a se repune în funcţiune instalaţia de înregistrare a şedinţelor: "Dacă nu mai avem nevoie de ea, s-o vindem sau s-o casăm, în cazul în care nu mai e bună!" După ce a fost asigurat de către primar că instalaţia, deşi depăşită tehnic, pentru că a fost cumpărată de ani de zile este funcţională, dar că impedimentul repunerii în funcţiune ţine de cablajele numeroase care trebuie dezafectate atunci când sala este folosită pentru ceremonia căsătoriilor civile, s-a convenit să se identifice soluţia tehnică pentru a se da satisfacţie cererii consilierului Ştefănescu. Tot acesta a solicitat ca toţi consilierii locali să-şi asume voturile din şedinţe şi să nu mai dezinformeze cetăţenii. Cum în şedinţa anterioară se aprobase expertiza pentru concesionarea unui teren în suprafaţă de 3.253 mp, solicitat de o persoană juridică pentru o investiţie, amintitul consilier a precizat că proiectul respectiv fusese aprobat în unanimitate, fără abţineri, mai puţin de către consilierul Marius Constantin Bărbulescu (PSD), care nu fusese prezent. Aşa cum era normal, s-a aprobat în unanimitate şi Studiul de oportunitate pentru respectiva investiţie. De altfel, majoritatea proiectelor de hotărâre de pe ordinea de zi a şedinţei din 31 august au votate cu unanimitate de voturi, întrucât numai la două au existat abţineri. Constantin Ştefănescu (ALDE) a uzat de acest drept la proiectul privitor la relaţia cu Asociaţia Comunelor din România (ACOR), iar Vasile Gheorghiu (PSD), la cel privitor la colectarea gunoiului.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
