Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 16:44

Furtună agresivă în judeţul Argeş: Oraşul Regal a fost potopit de ape în câteva minute!

 # "Regatul meu pentru o barcă!" - aşa putea suna oferta de nerefuzat în acele clipe
# La Valea Danului au fost doborâţi copaci pe reţeaua de alimentare electrică
# Din fericire, nu s-au înregistrat mari pagube sau victime omeneşti

Furtuna care s-a dezlănţuit duminică după-amiază în zona Curtea de Argeş a băgat în sperieţi mulţi locuitori ai municipiului, care au postat pe reţelele de socializare filmuleţe însoţite de mesaje de îngrijorare. Şi panica a fost justificată, întrucât vijelia şi potopul de ploaie au avut nevoie de mai puţin de 20 minute pentru a inunda străzile şi a smulge pomii sau crăci din aceştia. După ce a trecut urgia, pe Bulevardul Basarabilor curgea apa ca pe râu, căci gurile de canalizare nu au mai făcut faţă volumului mare, la care s-au adăugat şi frunzele măturate de ploaie şi aduse în gura grătarelor. În zona Primăriei Municipale, în faţă la Romarta şi în dreptul Liceului Forestier, apa trecuse pe trotuare, îngreunând accesul autovehiculelor şi făcând imposibilă traversarea pentru pietoni, cărora le-ar fi trebuit cizme de cauciuc pentru a trece prin gârla de pe bulevard. Treptat, apa s-a scurs pe unde a putut, lăsând în urmă frunziş şi crăci. În municipiul nostru nu s-au înregistrat alte pagube în afară de un cornier de la un balcon care a fost rupt de vântul puternic. Din fericire, n-au fost victime şi nici nu s-au produs alte pierderi materiale.

La Valea Danului, însă, furtuna a fost ceva mai agresivă şi, la ieşirea din tunel, partea dinspre sat, au fost doborâţi doi pomi care, în cădere, au agăţat şi firele de curent şi pe cele de cablu TV. Aceştia au blocat accesul pe stradă, iar sătenii care din vecinătate au intervenit cu drujbe pentru a-şi face drum, fiindcă pompierii au întârziat să apară - probabil din cauza numeroaselor solicitări. În plus, şi tunelul fusese invadat de apă. Oamenii din zonă au intervenit prompt şi au descongestionat artera, chiar dacă asta a presupus să intre în apă până la genunchi şi să ignore pericolul firelor care atârnau în crăcile celor doi pomi căzuţi. La faţa locului a sosit şi primarul Vasile Preda, care a anunţat că forţele de intervenţie erau deja pe drum, lucru adeverit în câteva minute, când în zonă a apărut un Jeep cu personal autorizat care a preluat frâiele, astfel că problema a fost rezolvată şi traficul eliberat. Intervenţii similare s-au mai înregistrat şi la Arefu, Băiculeşti, Brădet, Cocu, Nucşoara, Valea Mare Pravăţ şi Valea Iaşului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It