Un înalt ierarh catolic a vizitat Oraşul Regal
Marţi, în jurul orei 10.00, primarul Constantin Panţurescu l-a primit la sediul administraţiei municipale pe nunţiul apostolic al Sfântului Scaun de la Vatican, Miguel Maury Buendia. Acesta ocupă postul de reprezentant al Papei Francisc de la Roma în România din 5 decembrie 2015. Atunci l-a înlocuit pe Monseniorul Francisco-Javier Lozano şi a preluat prerogativele funcţiei de la cel care o girase cu titlu interimar, Monseniorul Baudouin Biajila Muankembe. "A fost o vizită de curtoazie a Monseniorului Miguel Maury Buendia, care voia să vadă Oraşul Regal, despre care auzise multe lucruri interesante. Ea a fost stabilită în urma unor conversaţii telefonice şi m-am bucurat că un înalt reprezentant al Sfântului Scaun de la Vatican era interesat de fosta Cetate de Scaun a Basarabilor şi această comunitate locală deosebită, în care este loc pentru toate credinţele religioase, adevărat tărâm al păcii. De acest lucru s-a convins şi Monseniorul Buendia după discuţiile pe care le-am purtat şi după vizitele pe care le-am efectuat împreună prin oraş, la Biserica Domnească, la Muzeu şi la Mănăstirea Argeşului. Acest înalt ierarh catolic a fost atât de impresionat de ceea ce a văzut la noi încât şi-a exprimat intenţia de a reveni în octombrie, pentru a vedea şi alte minunăţii de pe meleagurile noastre, inclusiv Barajul Vidraru şi Transfăgărăşanul", ne-a declarat miercuri primarul Constantin Panţurescu.
Nunţiul apostolic al Sfântului Scaun de la Vatican, reprezentantul Papei Francisc în România, s-a născut la data de 19 noiembrie 1955, la Madrid. Răspunzând vocaţiei, a fost hirotonit preot în 26 iunie 1980 şi încardinat în Arhidioceza Madrid, după care a obţinut licenţa în Teologie Dogmatică la Universitatea din Salamanca în 1985, iar doi ani mai târziu - doctoratul în Drept Canonic la Universitatea Pontificală San Tommaso, din Roma. În iulie 1987 a intrat în serviciul diplomatic al Sfântului Scaun îndeplinind funcţii de secretar la nunţiaturile apostolice din Ruanda, Uganda, Maroc, Nicaragua în perioada 1987-1996, de consilier la cele din Egipt, Slovacia, Macedonia şi Irlanda (1996-2004) şi apoi a lucrat la Secretariatul de Stat al Sfântului Scaun de la Roma în Secţiunea Relaţii cu Statele, ocupându-se de la 1 septembrie 2004 de ţările din spaţiul sud-est european. De reţinut ar fi faptul că Monseniorul Miguel Maury Buendia a funcţionat ca profesor la Seminarul Naţional din Nicaragua, la Liceul Italian din Cairo, dar şi capelan auxiliar al Corpului de Carabinieri şi al Reşedinţei surorilor ce se ocupă de bătrânii abandonaţi din Roma. În 8 iulie 1999 a fost numit prelat de onoare al Sanctităţii Sale, iar de la 19 mai 2008 a fost arhiepiscop titular de Italica, fiind numit nunţiu apostolic în Kazahstan şi apoi, din 19 iulie, acelaşi an, în Kirghistan şi Tadjikistan. Tot în 2008, dar la 12 iulie, a primit consacrarea episcopală la Bazilica "Santa Maria Maggiore", din Roma. "Ecce homo!" ("Acesta este omul!") - care ne-a vizitat municipiul marţi şi care a promis să revină. Îl vom aştepta cu braţele deschise în tradiţionalul spirit al ospitalităţii româneşti!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
