A.G.A. de la AQUATERM a fost convocată pentru 25 septembrie
În conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale şi ale actului constitutiv al S.C. AQUATERM S.A., managerul general Gabriel Nastea a convocat Adunarea Generală a Acţionarilor în data de 25 septembrie 2017, ora 15.00, în sala de consiliu a Primăriei Curtea de Argeş. Pe ordinea de zi figurează următoarele puncte:
1. Se ia act de încetarea mandatului de administrator interimar al d-lui Nastea Gabriel în data de 28.09.2017.
2. Numirea unui administrator la S.C. AQUATERM AG '98 S.A.
3. Aprobarea formei contractului de mandat al administratorului.
4. Diverse.
Studiind documentul postat pe site-ul societăţii, redactat - aşa cum era şi normal - într-un stil destul de pragmatic, ca să nu spunem chiar sec, prea multe lucruri nu putea afla. Contactat telefonic, Gabriel Nastea a evitat să facă alte precizări, considerând că ordinea de zi era destul de elocventă. Dacă facem apel la memorie, dumnealui a fost votat ca administrator interimar al societăţii aflate în subordinea Consiliului Local Curtea de Argeş în data de 28 martie. Atunci, fostul manager general, Ion Bolovan, care-şi încheiase mandatul a fost trimis la pensie, căci împlinise vârsta legală încă din 25 decembrie 2015, iar Nastea a fost instalat în funcţie ca interimar pentru şase luni de zile. Perioada expiră fix în 28 septembrie, iar acţionarii trebuie să decidă ce vor face cu societatea care deţine monopolul serviciilor de apă şi canalizare din municipiu şi nu numai. După cum se ştie, aceasta este decapitalizată şi trăieşte de azi pe mâine, în condiţiile în care nu i s-au mai încredinţat lucrări din care să se mai "cârpească" măcar, deşi s-ar fi impus executarea unora urgente de reparaţii la reţelele de distribuţie. Lipsa contractului de delegare a serviciului, ca şi a unei staţii de epurare funcţionale pune sub semnul întrebării multe aspecte ale activităţii firmei cu sediul în strada Negru Vodă nr. 4. Judecând prin prisma a ceea ce s-a întâmplat din 28 martie până în prezent, începe să se contureze tot mai mult certitudinea că Gabriel Nastea a fost sacrificat de membrii A.G.A., care s-au spălat pe mâini de orice responsabilitate şi l-au lăsat să se descurce cum va putea. Despre ceea ce a făcut, ziarul nostru a informat în toată această perioadă, prezentând situaţia reală în care se află S.C. AQUATERM S.A., la o răscruce de drumuri existenţiale. S-a vehiculat şi se menţine ideea de a accepta oferta de preluare de către RAJA Constanţa, pentru care primarul Constantin Panţurescu a fost împuternicit să poarte negocieri. Dar cum nu s-au identificat paşi concreţi, totul rămâne sub semnul incertitudinii, deşi există şi opinii potrivit cărora societatea trebuie să fie păstrată în patrimoniul local. Deocamdată lipsesc nu numai proiectele clare, dar şi cele care ar trebui supuse dezbaterii publice - aşa cum susţin unii dintre aleşii noştri - înainte de a se lua o decizie. Din păcate, s-ar putea ca timpul să nu mai aibă răbdare cu cei nehotărâţi. Atunci ne pândeşte pericolul de a căra de la gârlă apa noastră cea de toate zilele cu bidoanele, căci nici sacale - ca pe vremuri - nu mai sunt!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
