Dabija: "Voi vota contra predării AQUATERM-ului la RAJA Constanţa!"
Consilierul local UNPR de la Curtea de Argeş rămâne ferm pe poziţia de a se păstra S.C. AQUATERM AG '98 S.A. în patrimoniul comunităţii locale. "Nu voi vota pentru a preda un bun al nostru altora, care vor face apoi legea cu preţurile stabilite pentru serviciile din domeniul apei şi canalizării. Eu cred că dacă există voinţă, bună-credinţă şi încredere în forţele proprii, am putea rezolva problema modernizării reţelelor şi dotărilor de la staţia de apă de la Cerbureni cu forţe proprii. Pentru asta ar trebui să stabilim o corectă ordine a priorităţilor şi să decidem că aceste utilităţi sunt în fruntea listei. Sunt convins că putem contracta un împrumut bancar pe baza căruia să ne rezolvăm problemele, aşa cum s-a mai procedat şi înainte. Dacă îşi permit astfel de împrumuturi comunităţi rurale din zona noastră, de ce nu şi-ar asuma un astfel de gest de responsabilitate colegii din legislativul singurului Oraş Regal din România?..." Bogdan Alexandru Dabija a precizat că declaraţia sa nu este populistă sau influenţată de un patriotism local deşănţat, ci că este rodul analizării situaţiei şi consultării unor specialişti în domeniu. Astfel, dumnealui se alătură celor care se opun cererii formulate de RAJA Constanţa, dintre care s-au remarcat în timp consilierii locali Ion Şerban şi Ionel Păunescu (ambii de la PAM) şi liberalul Mădălin Marinescu. Ion Şerban a rămas nu numai consecvent poziţiei exprimate iniţial, dar şi hotărât să o susţină prin toate mijloacele legale, iar Ionel Păunescu, care la început spunea că ar fi necesară şi o largă consultare a populaţiei pe această temă, ne-a informat recent că se află într-un proces de documentare pentru a-şi definitiva poziţia.
Pe de altă parte, social-democratul Ştefan Dumitrache, probabil vorbind în numele mai multor colegi care asigură majoritatea în Consiliul Local Curtea de Argeş, unde sunt 9 consilieri PSD + 2 ALDE din totalul de 19, se declara de curând favorabil asocierii cu ADI-ul din care face parte RAJA, cel mai puternic operator regional din ţară în acest domeniu, care are posibilitatea de a accesa fonduri europene pentru modernizarea reţelelor de captare-distribuţie, precum şi a serviciilor prestate către abonaţi. În aceste condiţii, rămâne de văzut cu ce rezultate se va solda Adunarea Generală a Acţionarilor de la AQUATERM, convocată în data de 25 septembrie. Acolo se vor putea ivi primele indicii asupra a ceea ce se va întâmpla în viitor cu apa noastră cea de toate zilele. La fel de bine s-ar putea şi ca situaţia să rămână la fel de tulbure ca şi în prezent, dacă e să judecăm după ce s-a întâmplat nu în ultimii ani, ci chiar şi în cursul lui 2017...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
