Final de Săptămână Europeană a Sportului la Curtea de Argeş
Sportul înseamnă sănătate, disciplină şi dezvoltarea spiritului de echipă, iar aceste calităţi nu pot fi obţinute doar prin discuţii sterile. Este nevoie de organizarea unor activităţi sportive care să-i atragă pe tineri şi să fie cât mai diversificate, să implice cât mai mulţi copii. Despre asta a fost vorba la Curtea de Argeş, în cadrul Săptămânii Europene a Sportului. Cadre didactice şi voluntari s-au implicat în competiţii sportive şi activităţi în aer liber. Startul a fost dat sâmbăta trecută de Nicoleta Andrei şi de micuţele gimnaste pe care le antrenează, care i-au invitat pe argeşeni la un flashmob pe platoul din faţa Sălii municipale de sport. Săptămâna a continuat cu un program ce a inclus toate unităţile de învăţământ, Clubul Copiilor şi reprezentanţii cluburilor de sport, cum ar fi Nicoleta Andrei, Vlăduţ Oprică şi Gabriel Vladu (Perfect Fitness). Competiţii de volei, tenis de câmp şi de masă, handbal, fotbal, cros, dans, judo şi şah au fost organizate între echipele de gimnaziu şi liceu, iar joia trecută, la Liceul "Ferdinand I" s-a defăşurat şi meciul de fotbal "old boys" al legendelor. Săptămâna Europeană a Sportului s-a încheiat cu premierile. A fost ocazia perfectă pentru viceprimarul Gabriel Jubleanu de a le oferi diplome tuturor voluntarilor implicaţi în acest proiect. Câte un dar simbolic, în semn de recunoştinţă pentru sprijinul acordat, au primit şi primarul Constantin Panţurescu şi vicele Gabriel Jubleanu din partea reprezentantului Asociaţiei Judeţene de Sport.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
