Sănătatea şi educaţia, prioritare în Argeş!
Vineri, la Mioveni, în sala Centrului Cultural, înaintea şedinţei Colegiului Prefectural a avut loc o întâlnire între primarii din judeţ şi conducerea şi echipa tehnică a aparatului administativ al Consiliului Judeţean. Principalul subiect al întâlnirii a fost reprezentat de situaţia investiţiilor în şcolile şi grădiniţele din localităţile argeşene, respectiv lucrările de reparaţii şi modernizare, alimentări cu apă şi grupuri sanitare, vicepreşedintele Ion Mînzînă subliniind încă o dată că la o nouă rectificare bugetară, solicitările unităţilor administrativ teritoriale către Consiliul Judeţean Argeş ce vor avea prioritate vor fi tot din acest domeniu. Primarii argeşeni au avut posibilitatea de a obţine clarificări şi consultanţă de la reprezentanţii Consiliului Judeţean Argeş cu privire la modificările legislative, resurse umane, urbanism, guvernanţă corporativă, managementul deşeurilor, investiţii şi transport. La Colegiul Prefectural, preşedintele Dan Manu a dorit să atenţioneze edilii cu privire la proiectele de investiţii, subliniind data limită până la care primarii mai pot depune documentaţile la MDRAP, respectiv 30 octombrie. De asemenea, preşedintele C.J. Argeş a subliniat faptul că sănătatea şi educaţia sunt prioritare, aducând în discuţie situaţia Direcţiei de Sănătate Publică cu privire la neregulile depistate la unităţile şcolare din judeţ, legate de buna funcţionare şi avize. Acesta a precizat că sunt necesare discuţii punctuale la nivelul conducerii C.J. Argeş atât cu cei care au primit fonduri de la bugetul judeţean, cât şi cu cei care nu au avut solicitări, dar au încă şcoli sau grădiniţe neconforme.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
