Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 17:42

Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice, sărbătorită în Argeş

 

Cu ocazia "Zilei persoanelor vârstnice", care se sărbătoreşte la data de 1 octombrie, aproximativ 300 persoane au fost sâmbătă trecută la Teatrul "Alexandru Davila", acolo unde Consiliul Judeţean Argeş a organizat, prin Centrul Cultural Judeţean, un spectacol pentru pensionari. S-a numit "Trecut-au anii...", iar intrarea a fost liberă. Îmbrăcaţi frumos, aşa cum mergeau odinioară pe strada de promenadă a Piteştiului, pensionarii au ocupat fotoliile teatrului şi au aplaudat frenetic fiecare moment. Fanfara "Argeşul", Orchestra "Doina Argeşului", Ansamblul "Dorul", Grupul vocal "Doruri Muscelene", soliştii Valentin Grigorescu, Cristina Turcu Preda, Daniela Cernea, Diana Călinescu, Georgeta Chiţoran Orăşanu şi alţi invitaţi au fost aplaudaţi la scenă deschisă. Acţiunile dedicate seniorilor au continuat şi duminică, 1 octombrie, cu testarea gratuită a glicemiei şi a tensiunii arteriale la corturile special amplasate în Piteşti, în Piaţa "V. Milea" şi în Piaţa Primăriei, unde cadrele medicale de la Spitalul de Pediatrie Piteşti şi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti au acordat asistenţa medicală şi îndrumare persoanelor vârstnice.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It