Serban a obţinut schimbarea staţiei de autobuz de la "Xandra"
În ultima şedinţă a legislativului municipal, la punctul 4 al ordinii de zi a figurat un proiect de hotărâre prin care se urmărea avizarea unei staţii de urcare/coborâre persoane transportate pe ruta Curtea de Argeş-Piteşti în strada Sân Nicoară, lângă Restaurantul "Xandra". Referatul aferent fusese întocmit de către Nicolae Păunescu, consilier superior autorizare şi transport călători din cadrul Primăriei Municipale, ca urmare a cererii formulate de către operatorul de transport rutier S.C. MONDOIMPEX.
Înainte de începerea şedinţei, din discuţiile mai multor consilieri locali reieşea că locul nu era deloc fericit ales. Ion Şerban a fost cel care a argumentat această poziţie la dezbaterea proiectului de hotărâre, susţinând că s-ar produce o aglomerare nejustificată în zonă, întrucât exista posibilitatea reală ca unii dintre potenţialii călători să vină cu autoturisme proprii, generând probleme în ceea ce priveşte mobilitatea urbană. În consecinţă a propus ca staţia să fie aprobată în zona Lidl, pe centură, în vecinătatea bazei sportive de tenis de pe strada Barajului. "Acolo există şi o parcare publică şi nu se încurcă circulaţia, existând posibilitatea ca autoturismele cu care vin călătorii ce vor să ajungă la Piteşti să fie dispuse ordonat, într-un spaţiu care nu este populat decât atunci când sunt în desfăşurare competiţii sportive." Primarul Constantin Panţurescu a intervenit imediat, concluzionând: "Propunerea mi se pare raţională, chiar foarte bună şi merită să fie luată în considerare!" Preşedintele de şedinţă a supus-o la vot şi a obţinut unanimitatea, ca şi întregul proiect cu modificarea propusă de Şerban şi aprobată de colegi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
