Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 18:59

Slujbă de hram la Parohia Cerbureni

 

Sâmbătă, potrivit rânduielilor stabilite prin calendarul creştin ortodox, s-a prăznuit Sf. Paraschiva. La biserica din satul Cerbureni, vrednicul paroh Vergiliu Savu a slujit alături de alţi preoţi slujba de hram a sfântului lăcaş de rugăciune. Potrivit tradiţiei, vineri seara s-a oficiat slujba de vecernie de către un sobor de preoţi între care s-au regăsit Vasile Marinescu, cel care ani de zile a slujit la Biserica Olari din Curtea de Argeş, Petre Grigorescu (de la Domneşti), Radu Taşcovici (de la Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului), prof. Gheorghe Neacşu (de la Seminarul din Piteşti), Mihai Moraru (Retevoieşti), Cătălin Gorunescu (Mustăţeşti)Radu Iustinian Mărtoiu (Bărbălăteşti), împreună cu fratele său, de la Arhiepiscopie şi diaconul Cristian George Constantinescu (ginerele omului de afaceri argeşean Liviu Nicolae, om deosebit de respectat în comunitatea locală). O mulţime de credincioşi au asistat la slujbă, rugându-se pentru pace între oameni, sănătate şi belşug în case. N-au lipsit primarul Nicolae Barbu, consilierul local Oliver Bucur şi Liviu Nicolae. 

Vremea bună a atras o mulţime de credincioşi a doua zi, la slujba de hram, oficiată de un sobor de preoţi înjumătăţit oarecum, deoarece cei mai mulţi aveau şi alte obligaţii, însă parohul Savu i-a avut alături pe alţi colegi precum Vasile Marinescu, Gheorghe Neacşu, Cornel Sandu, diaconul Constantinescu şi, surpriză pentru unii, fostul protopop Vasile Bănică. Oficialităţile au fost reprezentate de către primarul Nicolae Barbu, consilierii locali Andrei Grigorescu, Valeriu Sandu, Gheorghe Sorescu, Vasile Gheorghiu, Constantin Ştefănescu, contabilul primăriei, Mihail Bărbulescu, şeful de la S.V.S.U., Sorinel Calea, David Ilie, dar şi foştii aleşi locali din trecutul mandat Constantin Oancea şi Dumitru Sorescu, care locuiesc în Parohia Cerbureni. Între oficialităţile prezente la slujbă s-au regăsit sâmbătă fiul satului, jurnalistul Florenţ Mocanu, fostul deputat Mihai Deaconu, Liviu Nicolae, Petre Bălălău, un apropiat al comunităţii locale şi alte circa 350 persoane care au participat la tradiţionala agapă frăţească de sărbătorire a hramului. A fost un prilej cât se poate de nimerit pentru închegarea unor dialoguri între oameni şi mai ales între cetăţeni şi oficialităţi şi de a se exprima satisfacţia pentru modul în care s-a schimbat în bine în ultimii ani înfăţişarea întregii zone. Şi n-a fost vorba numai despre asfaltarea drumului şi construirea unor rigole trainice, dar şi curăţenia care începe să devină cuvânt de ordine pentru toţi locuitorii comunei Valea Iaşului. "A fost un prilej de strângere a legăturilor cu oamenii, de dialog deschis, fără ascunzişuri, în care au putut afla ce planuri de viitor avem pentru zona în care locuiesc, dar şi pentru restul comunei. Totodată, am putut afla care sunt doleanţele dumnealor şi vom încerca să găsim prin legislativul local soluţii de rezolvare a problemelor cu care se confruntă, pornind de la prioritizarea acestora, funcţie de finanţările pe care le vom avea la dispoziţie în bugetul pe anul viitor", a declarat primarul Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It