Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:03

Cel mai vechi director de serviciu public din Curtea de Argeş, Ioan Ghiţă, a lăsat intrarea la Urgenţa Spitalului Municipal fără marcaje pietonale!

În ediţia ziarului nostru cu nr. 4515, din data de 11 octombrie, semnalam pe prima pagină lipsa trecerilor de pietoni în aglomerata zonă de intrare spre Urgenţa Spitalului Municipal. Aşteptările noastre privind o reacţie promptă a autorităţilor, dar mai ales a directorului de la Serviciul Public de Gospodărie Comunală, Ioan Ghiţă, au fost înşelate. Nu ne uimeşte faptul în sine, pentru că dumnealui are un bioritm diferit de cei ce nu încasează lunar salariu brut de bugetar în sumă fixă de 60.180.000 milioane lei vechi. Aşa că îşi permite să dea la o parte semnalări de acest gen, cu speranţa că ne va feri Dumnezeu de vreun accident. Până unde, până când, rămâne de văzut! Dumnealui pare să fi devenit un bun de patrimoniu local, fiind directorul cu cea mai mare vechime în serviciile publice din Curtea de Argeş. A fost instalat în funcţie încă din primul mandat al fostului primar Gheorghe Nicuţ, în secolul şi mileniul trecut. La vremea aceea era unul dintre tinerii liberali în care Adrian Miuţescu îşi punea mari speranţe. Şi, din spirit de corectitudine, trebuie să recunoaştem că, în primii ani, părea să justifice speranţele învestite în el, căci a creat ceea ce astăzi numim SPGC. După alegerile locale din anul 2000 - spun cei ce-l cunosc bine - a început să fie cam alunecos, semnalizând dreapta (spre Nicuţ) şi cotind-o la stânga (spre Ninel Diaconu, viceprimar). Cam de atunci a început şi să prospere în plan personal. Cu timpul, a început să se creadă infailibil şi, în 2015, a trecut pe faţă la PSD, cu "ordonanţa traseismului cu termen limitat". Nu ştim dacă s-a folosit de anumite treceri rezervate traseiştilor politici, dar ceva marcaje tot trebuie să fi avut! Asta nu l-a împiedicat ca pe linie de serviciu să traseze marcaje pietonale doar acolo unde "vrea muşchii lui". Zona Spitalului Municipal este numai un exemplu de "n-aude, nu vede". Spre lauda sa, Ioan Ghiţă nu şi-a scos certificat de handicap, ca alţii! Asta nu-l obligă să privească pe cineva în ochi, aşa că n-o face cât timp nu este silit. Şi cine-ar îndrăzni să-l silească atâta vreme cât nu-şi prezintă raportul de activitate în legislativul municipal, obicei pe care l-a pierdut de când este membru PSD? Sunt alţii care i-l găzduiesc pe pagina proprie de socializare, de parcă l-ar fi adoptat, nu altceva. Cum directorul Ghiţă nu este singurul om cu responsabilitate de la SPGC, noi vom număra zilele ce vor trece până când va apărea cineva de acolo dispus să traseze nişte marcaje pietonale în locurile absolut necesare din acest Oraş Regal, tratat ca un cătun banal pierdut unde s-a spânzurat foamea. Asta dacă nu suntem corecţi până la capăt şi nu semnalăm apariţia de ieri a mascaţilor - pardon! - voiam să spun a cosaşilor în zona monitorizată. Dar asta este ceva de genul "unde dai şi unde crapă"! Deocamdată, astăzi am ajuns la ziua cu nr. 7... 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It