Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:01

Expoziţii inedite la Memorialul "Închisoarea Piteşti"

 

Memorialul "Închisoarea Piteşti" şi-a deschis sâmbătă din nou porţile publicului larg. Cu această ocazie, la eveniment a participat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Simona Brătulescu. Astfel, două expoziţii de artă inedite pot fi vizitate la Memorial în luna octombrie. Prima este "Monumente în mişcare" - sculpturi monumentale contemporane în memoria mişcărilor de rezistenţă împotriva comunismului din România. Cele 11 lucrări de mari dimensiuni realizate de Cătălin Bădărău se desfăşoară în spaţiul pavilionului-deţinuţi al fostei închisori piteştene, la parter. A doua expoziţie "Piteşti: Nuanţele abisului" prezintă o serie de picturi în ulei semnate de Paul Hitter pe tema detenţiei politice din perioada comunistă şi pot fi văzute în pavilionul administrativ al fostei puşcării.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It