Marcajele pietonale la Spitalul Municipal rămân o Fata Morgana pentru oameni, căci aşa vrea directorul Ioan Ghiţă, de la SPGC!
Am numărat 9 zile de la prima semnalare a situaţiei bizare existente în zona Urgenţei Spitalului Municipal din Curtea de Argeş. Deci, de 3 ori câte 3 s-au scurs în crugul vremii fără să-l atingă cu ceva pe cel mai tare director de serviciu public din Oraşul Regal. Un banc viza cândva incapacitatea de a se prinde de poantă a cuiva decât doar după vreo 3 zile. Putem concluziona că, de această dată, ne aflăm în faţa unui caz disperat şi în ceea ce-l priveşte, dar mai ales în ceea ce ne priveşte pe noi, pietonii printre boli şi nevoi. Să recapitulăm: pe strada Cuza Vodă, de la intrarea spre Policlinica Spitalului Municipal, pe o lungime de câteva sute de metri bune nu găsim o trecere de pietoni marcată până la un anume restaurant. Ambuteiajele de la intrarea spre Urgenţă s-au banalizat atât de mult încât nu mai sunt băgate de cineva în seamă. Să mai spunem că în zonă există şi o curbă fără vizibilitate, în care majoritatea participanţilor la trafic se înscriu cu viteze peste limita admisă?... Existenţa unor marcaje pietonale, cel puţin teoretic, i-ar obliga să ridice piciorul de pe pedala de acceleraţie. Deocamdată acestea nu există, pentru că directorul Ghiţă a ajuns la concluzia că atâta timp cât n-am avut vreun accidentat în zonă, se pot face economii la vopsea. Pe unde va scoate cămaşa, dacă - Doamne fereşte! - s-ar întâmpla aşa ceva, este problema dumnealui. Noi ne-am făcut datoria de a semnala edililor o situaţie anormală. Şi vom continua, pentru că nu este singulară în oraş, chiar dacă vom avea parte de aceeaşi lipsă de reacţie, cu speranţa că într-o zi se va găsi cineva dintre aleşii urbei sau dintre factorii de responsabilitate dispus să iasă din letargie sau din somnul morţilor vii. Dacă nu se va întâmpla aşa ceva, vom vedea care va fi reacţia alegătorilor la alegerile din 2020...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
