Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:01

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş (21)

S-a scurs un an de zile de când aleşii locali din actualul mandat au depus jurământul. Dintre cei vechi, unii au plecat, alţii au rămas. Acum un an lansam tradiţionalul nostru serial prin care prezentam starea materială a acestora, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Tradiţional, ea este ignorată, din motive care ne scapă, ca şi lipsa de interes pentru sancţionarea vinovaţilor pentru nerespectarea prevederilor legilor în vigoare, care NU ESTE FACULTATIVĂ! Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Cu întârzierea de rigoare, funcţionarii din cadrul administraţiei publice locale care au ca sarcină de serviciu postarea acestor declaraţii şi-au făcut datoria, astfel că suntem în postura de a continua seria dezvăluirilor.

Ana Răduţu, un director de liceu respectat

Fost adjunct al inspectorului general şcolar, prof. Ana Răduţu-Bebeţ este la primul mandat de ales local obţinut în echipa PSD condusă de actualul primar, Constantin Panţurescu, la alegerile locale din 2016. Declaraţia de avere depusă în data de 12 iunie 2017, ca şi cea de interese (imaculată), evidenţiază starea sa materială pentru anul precedent. Care este mai "subţirică" decât se aşteptau unii, după o viaţă de muncă la catedră pentru educaţia tinerelor generaţii. Bunăoară, la capitolul "Terenuri" a evidenţiat proprietatea asupra unei suprafeţe de 3.800 mp intravilan în municipiul Curtea de Argeş, moştenită în anul 2008 şi aflată în proprietate deplină, la care se adaugă un teren agricol de 71.200 mp în Rupea, tot moştenit, asupra căreia este 1/2 proprietar. La "Clădiri", deţine 100% o casă de locuit în suprafaţă de 100 mp, moştenită la Curtea de Argeş tot în anul 2008 şi un apartament (garsonieră, probabil, căci are doar 36 mp) în strada Pelican, nr. 15 - pentru care a omis să treacă oraşul în care se găseşte. Anca Răduţu-Babeţ deţine ca mijloace mortorizate de deplasare un autoturism marca Opel Astra (fabricat în anul 2007) şi, mai nou, din 2016, o Toyota Yaris. Dumneaei nu are credite bancare, dar deţine la Banca Transilvania două depozite sau echivalent, în sume egale de câte 30.000 lei, înfiinţate în decembrie 2013, respectiv în aprilie 2015. La "Venituri" a evidenţiat salariul de profesor-director la Liceul "Ferdinand I", însumând în anul 2016, 52.669 lei, la care s-a adăugat indemnizaţia de consilier local pentru o jumătate de an - 3.405 lei. Soţul a obţinut din pensii suma de 18.000 lei. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It