Primarul Panţurescu s-a contrat cu consilierul Şerban pe mobilitatea urbană: între "Planul de (i)mobilitate urbană" şi "Baţi câmpii!"
În ultima şedinţă de legislativ municipal am asistat şi la momente uşor jenante. Ofensiv, ca de obicei, consilierul PAM Ion Şerban a reuşit să-l scoată din fire destul de uşor pe primarul Constantin Panţurescu, care dă tot mai des semne că nu-i cade deloc bine să fie contrazis. "După priceperea şi experienţa mea, mă conving pe zi ce trece că Planul de mobilitate urbană este mai degrabă unul de imobilitate..." "Baţi câmpii!", a izbucnit şeful administraţiei publice locale, în timp ce Şerban a continuat imperturbabil: "Nici pomeneală, căci la ore de vârf, din zona primăriei şi până la ELECTROARGEŞ poţi face şi 40 minute. Staţiile de transport auto în comun sunt blocate de parcări neregulamentare, ca şi întregul bulevard, se circulă chiar bară la bară şi nu putem vorbi despre o fluidizare a traficului pe căile rutiere de la noi. Dacă eram eu primar..." "Dar nu eşti!" "Nu sunt, pentru că aşa a vrut poporul!..." Şi dialogul surzilor a continuat o vreme, fără să genereze soluţii, deşi Şerban a propus să fie folosite la capacitate parcări cum este cea de la Sala de Sport Municipală de lângă stadion sau cele de pe străzile din vecinătatea bulevardului central.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
