Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 19:00

Un nou pod inaugurat la Vultureşti

 Astăzi, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, a inaugurat noul pod de peste râul Argeşel, din comuna Vultureşti. Este vorba de podul de pe DJ 739 Bârzeşti-Negreşti-Zgripţeşti-Beleţi, peste râul Argeşel, în comuna Vultureşti. Investiţia, finanţată de la Bugetul de stat prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală cu 3.373.164 lei şi de la bugetul Consiliului Judeţean Argeş cu suma de 185.967 lei, se află pe traseul DJ 739, la km 0+145. "Este un pod pe care îl inaugurăm în mai puţin de un an de zile. Podul a costat 36 miliarde lei vechi şi face legătura dintre comuna Vultureşti, sat Bârzeşti şi comuna Beleţi-Negreşti. Este util nu numai localităţii Vultureşti, ci deserveşte direct şi locuitorii din comunele Davideşti, Beleţi-Negreşti şi Hârtieşti. Vorbim de peste 10.000 locuitori. De asemenea, asigură accesul la 4 şcoli, 2 cămine culturale şi 5 biserici. Noi, anul acesta, am mai dat sume importante de la Consiliul Judeţean Argeş pentru şcoli, grădiniţe şi creşe. Suntem împreună cu doamna primar Irina Poşircă, împreună cu Consiliul Local, cu parlamentarii argeşeni, o echipă puternică şi numai împreună putem face ceea ce este necesar!", a spus preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu, la eveniment.

Podul nou are trei deschideri de 21 m şi o lungime totală de 72,20 m, lăţimea părţii carosabile fiind de 7 m, cu două trotuare de câte 1 m lăţime fiecare. La inaugurare, alături de conducerile C.J. Argeş şi Primăriei Vultureşti, au mai fost prezenţi parlamentarii de Argeş, consilieri judeţeni, primarii din zonă şi cetăţeni din localitate.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It