Pachetele pentru pomenirea Regelui Mihai se vor distribui prin parohiile din Curtea de Argeş
După cum se ştie, sâmbătă seara, sicriul cu corpul neînsufleţit al celui care a fost ultimul suveran al României va ajunge în Oraşul Regal în care-şi va dormi somnul de veci alături de soţia sa, Regina Ana şi de înaintaşi. Casa Regală a decis să se respecte tradiţiile care însoţesc astfel de ceremonii. Iată ce ne-a declarat, în exclusivitate, primarul Constantin Panţurescu, miercuri dimineaţă: "Am fost informat de către Familia Regală că este pregătit un număr de pachete pentru pomenirea Regelui Mihai, potrivit rânduielilor ceremoniilor de acest gen desfăşurate sub oblăduirea Bisericii Ortodoxe Române. Acestea vor fi distribuite oamenilor nevoiaşi după încheierea ceremoniei de înmormântare prin parohiile din Curtea de Argeş, care cunosc situaţia reală din familiile enoriaşilor. Pe această cale fac un apel către toţi cei care vor participa la trista ceremonie să dea dovadă de respect faţă de memoria marelui dispărut, dar şi faţă de ei şi de comunitate şi să trateze acest moment cu decenţa creştinească de care poporul nostru a ştiut să dea dovadă în cursul istoriei. Să nu uităm că asupra noastră vor fi aţintiţi ochii lumii şi să ne străduim să dovedim că ne merităm statutul de locuitori ai singurului Oraş Regal din România. Dumnezeu să-l odihnească în pace, alături de cei drepţi, pe Majestatea Sa, Regele Mihai!". De joi, ţara intră în cele trei zile de doliu naţional...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
