Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 21:23

ADIO, MAJESTATE!

# Reprezentanţi ai monarhiilor europene sunt aşteptaţi sâmbătă la Curtea de Argeş
# Foşti suverani şi prinţi de coroană din Anglia, Spania, Belgia, Grecia sau Serbia îl vor conduce pe ultimul drum pe Regele Mihai al României
# Aprindeţi lumânări pe bulevard, ca să-i luminăm calea spre veşnicie!

Regele Mihai, ultimul cap încoronat al României, singurul care le-a supravieţuit omologilor din cel de-Al Doilea Război Mondial, care prin întreaga sa viaţă a dat un exemplu de umanitate, demnitate şi patriotism rar întâlnit în vremurile moderne, va fi condus spre locul odihnei de veci de reprezentanţi de seamă ai monarhiilor europene. Din ceea ce s-a dat publicităţii până la acest moment, la Curtea de Argeş sunt aşteptaţi să sosească sâmbătă la trista ceremonie mai mulţi reprezentanţi ai Caselor Regale din bătrânul continent. Prinţul Charles, fiul Reginei Elisabeta a II-a şi moştenitor al coroanei Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, un apropiat al ţării noastre unde şi-a cumpărat şi un domeniu în Transilvania, şi-a anunţat prezenţa la funeraliile vărului de rangul trei al mamei sale. În singurul Oraş Regal din România ar trebui să sosească şi foştii suverani ai Spaniei - Juan Carlos şi Sofia, care spunea despre Mihai I că ar fi vărul său favorit - Regina Anne-Marie a Greciei, prinţul Alexander al Serbiei, precum şi principele Lorenz al Belgiei, cel ce este şi membru în Consiliul Regal al Familiei Regale a României. Nu sunt excluse nici surprizele de ultimă oră, care ar putea transforma pentru o zi fosta Cetate de Scaun a Basarabilor într-un veritabil Oraş al Regilor. Autorităţile municipale au reiterat apelul adresat populaţiei de a se comporta la nivelul standardelor de civilizaţie şi demnitate impus de Regele Mihai de-a lungul celor 96 ani de viaţă în care a fost un adevărat reper moral nu numai pentru poporul său. O idee interesantă a lansat fostul primar Gheorghe Nicuţ, care a propus ca toţi cei ce vor fi prezenţi pe Bulevardul Basarabilor sâmbătă seară să aprindă lumânări la trecerea cortegiului funerar. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe Majestatea Sa Regele Mihai!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It