Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 21:24

"Am salvat imaginea oraşului!"

 

Aceasta a fost concluzia formulată de către deputatul Mircea Drăghici. Chestionat ieri dimineaţă asupra vizitei la Ministerul Culturii, ne-a declarat următoarele: "Am fost cu Costică Panţurescu la ministrul Lucian Romaşcanu, cu care am avut consultări pentru a obţine aprobare ca să pavoazăm clădirea Gării Regale, care nu arăta aşa cum se cuvine. Aşa s-a ajuns la acel mesh, pe care unii şi alţii l-au criticat destul de dur. Şi poate că au făcut-o deoarece nu ştiau ce s-a întâmplat practic. Reabilitatea acestui monument istoric întârzie dintr-un motiv care poate fi caracterizat în fel şi chip. Există alocată suma de 60.000 euro pentru întocmirea Studiului de Fezabilitate, a Proiectului Tehnic şi celorlalte documentaţii necesare întocmirii caietului de sarcini. Numai că n-a îndrăznit vreo firmă să se înscrie la licitaţie, pentru că frica de DNA s-a generalizat!... Eu mă mândresc cu faptul că am fost probabil factorul decisiv în cumpărarea de către stat a Vilei Florica, salvându-l practic pentru patrimoniul cultural naţional. Am sprijinit iniţiativa în Parlament, unde am atras sprijinul patrioţilor adevăraţi şi am avut apoi surpriza ca preşedintele Iohannis să dea cu bâta-n baltă, opunându-se acestui demers! N-am renunţat şi Ministerul Culturii a efectuat achiziţia în condiţiile legii. Vreau să vă mai informez că PSD a cumpărat Complexul Dinu Lipatti şi miercurea trecută am semnat, fiind mandatat, la notarul Aurel Granciu din Curtea de Argeş, contractul de donaţie către Consiliul Judeţean Argeş. Acesta va intra în patrimoniul judeţului după şedinţa din această săptămână, iar preşedintele Liviu Dragnea este aşteptat la Piteşti să semneze actul de donaţie aferent".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It