Primarul Panţurescu a primit mulţumiri din partea Casei Regale
Modul în care municipalitatea din Oraşul Regal Curtea de Argeş s-a implicat în organizarea ceremoniilor prilejuite de funeraliile Regelui Mihai i-a adus mulţumiri de la Casa Regală a României. Primarul Constantin Panţurescu a confirmat ieri dimineaţă acest fapt: "Este adevărat, în cursul zilei de duminică am primit acest mesaj de mulţumire adresat oficialităţilor implicate în buna desfăşurare a acelor triste ceremonii. S-a muncit mai bine de o săptămână de zile pentru a putea face faţă onorabil tuturor obligaţiilor care ne reveneau potrivit protocolului extrem de strict - care era cu totul inedit pentru noi. Meritele trebuie împărţite cu toţi cei care s-au implicat activ în aceste activităţi, şi aş numi aici Prefectura Judeţului Argeş, deputatul Mircea Drăghici - cu care am mers la Bucureşti, la Ministerul Culturii, pentru a obţine aprobarea pentru a da o înfăţişare cât de cât acceptabilă clădirii Gării Regale, care este monument de patrimoniu - conducerea Jandarmeriei, Poliţiei şi Armatei, prin U.M. 01042, Batalionul 33 V.M. POSADA. Mulţumiri se cuvin tuturor românilor care au întâmpinat cortegiul funerar pe parcursul traseului cu decenţa cuvenită, şi nu în ultimul rând celor care au participat la aceste ceremonii în Curtea de Argeş. Una peste alta, consider că toţi ne-am făcut datoria cu demnitate şi onoare. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe Rege!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
