Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 21:28

A fost inaugurată Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Domneşti!

 

Miercuri, 20 decembrie 2017, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu şi vicepreşedintele Ion Mînzînă au participat la inaugurarea Unităţii de Asistenţă Medico-Socială Domneşti. După ce în anul 2011 spitalul de la Domneşti a fost închis în urma unei decizii de guvern, care a avut drept rezultat închiderea mai multor unităţi medicale din judeţ, spitalul de la Domneşti a fost preluat de Consiliul Judeţean  Argeş. Clădirile au fost reparate şi modernizate, iar centrul a fost transformat în unitate de asistenţă medico-socială. Valoarea investiţiei s-a ridicat la 1.600.000 lei. Lucrările au constat în amenajarea şi extinderea corpurilor C2 şi C3 şi construcţia unui corp de legătură. De asemenea, au fost schimbate reţelele de alimentare cu apă şi canalizare, energie electrică şi au fost înlocuite conductele la instalaţia termică. A fost reabilitat drumul din incinta spitalului, aleile pietonale, trotuarele din jurul construcţiilor corpurilor de clădire şi spaţiile verzi. A fost montată o staţie nouă de epurare şi un sistem de detecţie, semnalizare şi alarmare în caz de incendiu. Tot mobilierul din saloane este nou, ca şi instalaţiile sanitare. Cele 20 de saloane sunt dotate cu un număr total de 38 de paturi, 27 de mese, 90 de scaune, 38 de noptiere, 42 de dulapuri, 41 de veioze, oglinzi, birouri. Fiecare salon este prevăzut cu grup sanitar propriu. Există un club pentru recreere, sală de mese şi bucătărie, iar spălătoria a fost reabilitată şi dotată cu maşină de spălat rufe cu uscător şi uscător de rufe. Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Domneşti va avea doi medici, asistente şi îngrijitoare.

Cu această ocazie, preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu, a punctat încă o dată importanţa acestei unităţi medico-sociale. Spitalul din Domneşti a fost construit în urmă cu peste 80 de ani de comunitatea locală care s-a strâns în jurul doctorului Papahagi. Preşedintele Manu a reamintit faptul că aici familia medicilor Floarea şi-au dedicat întreaga viaţă acestei unităţi medicale care deservea zona de nord a văilor Râului Doamnei şi Vâlsanului, cu o populaţie de peste 30.000 de oameni, o zonă întinsă, cu acces extrem de dificil. La Domneşti funcţionează şi un centru de permanenţă, pe care preşedintele C.J. Argeş doreşte să îl extindă, dezvolte şi modernizeze. Alături de conducerea C.J. Argeş, la eveniment au fost prezenţi prefectul Emilian Dragnea, primarul comunei Domneşti, Gabriel Zăvoianu, primarul comunei Pietroşani, Eugeniu Pătru, precum şi managerii spitalelor şi unităţilor medicale aflate în subordinea Consiliului Judeţean Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It