La Curtea de Argeş, aprobarea taxelor şi impozitelor locale pentru 2018 s-a făcut cu scandal
Intenţia factorilor de decizie din cadrul administraţiei municipale de a mări taxele şi impozitele locale pentru anul viitor n-a picat bine în cadrul comunităţii. Este explicabil, deoarece astfel de măsuri nu sunt întâmpinate cu aplauze, iar opoziţia a căutat să fructifice ocazia luând apărarea cetăţenilor şi a mediului de afaceri în cadrul şedinţei convocate în acest scop marţi, la ora 13.00. Deşi anunţată ca extraordinară, primarul Constantin Panţurescu le-a propus aleşilor locali - prezenţi 100% - s-o transforme în ordinară, căci între timp ordinea de zi se completase cu alte puncte şi ca să nu mai convoace altă şedinţă după Crăciun. Cum nu s-a ajuns la o înţelegere, deoarece nu s-a admis introducerea punctului "diverse", care ar fi permis dreptul la opinie al reprezentanţilor mediului de afaceri şi a cetăţenilor aflaţi în sală, e drept, în număr destul de redus, s-a decis ca şedinţa să fie extraordinară. Motivaţia respingerii altor poziţii exprimate din afara legislativului a fost aceea că proiectul de hotărâre fusese afişat la sediul primăriei şi publicat în data de 15 noiembrie, cu specificaţia că oricine era interesat putea transmite în scris propuneri, sugestii sau opinii până la data de 30 noiembrie la Registratură sau în format electronic. Orice intervenţie din afară a fost considerată pentru ziua de marţi tardivă şi inutilă. Astfel, şedinţa a debutat într-un climat tensionat...
Dialogul surzilor
Aşa s-au desfăşurat dezbaterile care au fost deschise de explicaţiile directorului economic Gheorghe Florescu, care a dat de înţeles că se doreşte o creştere a acestor obligaţii pentru echilibrarea bugetului local, după ultimele măsuri preconizate la nivel de ţară. Necesitatea - ar fi cuvântul de ordine. Exemplificând, s-a reţinut faptul că la persoanele fizice care locuiesc la bloc obligaţiile fiscale vor creşte cu 25%, în timp ce la cele juridice, cu numai 10%, reprezentând diferenţele din Codul fiscal al lui Ponta care supraimpozita terenurile din curţile caselor folosite sau nu drept reşedinţe, dar şi diferenţele de zonare. Precizarea că s-a stabilizat totul la maxim 50% din maximul permis de lege n-a fost de natură să-i liniştească pe aleşii din opoziţie. Liberalul Cristian Mitrofan a insistat pe păstrarea taxelor şi impozitelor locale la nivelul celor din acest an şi a fost susţinut puternic şi de Ion Şerban (PAM), care a spus că propune o corecţie faţă de cetăţenii exploataţi de Ponta şi Vâlcov. Argumentele sale pentru păstrarea nivelului de impozitare au ţinut şi de neîncasarea debitelor care, potrivit datelor la care avusese acces, se cifrau la aproximativ 2 milioane euro. Păstrarea nivelului taxelor a fost susţinută şi de colegul lui Mitrofan, Mădălin Marinescu. Acesta a propus ca majorarea să vizeze imobilele şi terenurile neîngrijite, pentru care a sugerat o creştere de până la 500%, mai ales dacă este vorba despre spaţii comerciale sau despre clădiri de patrimoniu. Primarul Panţurescu a admis că ideea merită să fie luată în calcul, însă numai cu întocmirea unui regulament aprobat de către consilierii locali în perioada următoare.
În timpul dezbaterilor s-a înregistrat un duel verbal cu scântei între preşedintele de şedinţă, Ionel Păunescu şi colegul său de partid, Ion Şerban. Primul, care evident era de partea puterii, i-a atras atenţia celui din sală că dacă nu se va potoli, îl va evacua. Momentul i-a stârnit furia lui Şerban, care l-a ameninţat, la rându-i, că-l va da el afară (poate din partid!). Propunerea lui Mitrofan, Şerban şi Marinescu de a se păstra nivelul taxelor la nivel 2017 a primit numai 6 voturi (căci celor 3 li s-au alăturat liberalii Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani, plus colegul lui Şerban, Marius Deaconu), Bogdan Alexandru Dabija (UNPR) s-a opus şi aleşii PSD şi cei de la ALDE s-au opus, dar au votat proiectul iniţial, care a obţinut aprobarea vizată.
"Să vă fie ruşine!"
Încercarea lui Dabija de a se oferi cuvântul oamenilor de afaceri din sală a eşuat, astfel că d-nii Mihai Badea, Nichita Sandu, Liviu Nicolae, Dan Ilea, Adrian Lazăr şi Adrian Dăscălescu au ieşit din sală cu această admonestare adresată de preşedintele de la ARGCOMS şi nu numai celor care au votat mărirea taxelor şi impozitelor pe anul viitor. "Eu îmi cer scuze votanţilor PSD, ai căror aleşi au decis să plătească bani mai mulţi la taxe şi impozitele locale anul viitor!", a spus la final Liviu Nicolae. Pe un ton extrem de vehement s-a adresat aleşilor Daniel Petrescu, acuzând municipalitatea, ca şi în alte rânduri, că gospodăreşte prost resursele pe care le-ar fi putut obţine din taxele pe păşunat anul acesta şi a ameninţat că va face plângere la CEDO. Ce se va întâmpla în continuare rămâne de văzut, pentru că la bursa zvonurilor zbârnâie tot felul de variante, iar amatori de a pune gaz pe foc se găsesc oricând şi oriunde. În aceste condiţii rectificarea de buget aprobată anterior în unanimitate a trecut aproape neobservată, deşi au fost şi acolo unele discuţii lămuritoare asupra cărora vom reveni.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
