Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:34

Obiective de investiții inaugurate în comunele Băbana și Rătești

 Președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu și vicepreședintele Ion Mînzînă au participat joi, 21 decembrie 2017, la inaugurarea a două obiective de investiții în comunele Băbana și Rătești. Astfel, în comuna Băbana, primarul Bebe Ivan a finalizat construirea vestiarului și a grupului sanitar de la Școala Băbana, acolo unde învață 154 de elevi. Pentru realizarea acestei investiții, Consiliul Județean Argeș a alocat 25.000 de lei.

La Rătești, clădirea Dispensarului Uman a fost reabilitată și modernizată. Cu cei 100.000 de lei de la bugetul Consiliului Județean Argeș, primarul Cornel Petrică a schimbat instalațiile termice, electrice și sanitare și a achiziționat o centrală termică nouă. Acolo funcționează un cabinet medical cu medic de familie și asistentă, dar și o farmacie. Fiind vorba despre o clădire destul de mare, care acum oferă toate condițiile desfășurării unor activități medicale la standarde ridicate, Consiliul Local și primarul comunei Rătești oferă, gratuit, spații medicilor care vor să-și deschidă cabinete de specialitate. Chiar în centrul comunei, lângă Dispensar, se află și grădinița care, de asemenea, a fost renovată tot cu fonduri de la Consiliul Județean Argeș.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It