Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:34

Colecţionarul de mandate interimare: Gabriel Nastea a primit încă unul de 6 luni la conducerea AQUATERM-ului!

Telenovela vizând conducerea supremă la S.C. AQUATERM S.A. şi-a consumat al treilea episod în şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor din 27 decembrie. Pe ordinea de zi au figurat 4 puncte. Primul privea luarea la cunoştinţă a încetării mandatului interimar de manager la data de 31 decembrie 2017, care îi fusese încredinţat lui Gabriel Nastea cu trei luni în urmă şi a trecut fără probleme. Numirea unui nou administrator a fost puţin mai greoaie. Şi asta după ce Nastea a anunţat că va fi nevoie de o nouă şedinţă de consiliu cel târziu în data de 3 ianuarie 2018, în care să fie împuternicit primarul să semneze noul contract de mandat. În mod evident aleşilor locali nu le-a convenit să fie convocaţi tocmai când puteau fi plecaţi să sărbătorească Revelionul şi au vrut să ştie de ce nu s-a făcut acum, în ultimele zile din 2017. "Am cerut d-lui primar acest lucru, dar n-a vrut dumnealui fără acea împuternicire şi nici jurista!" Marius Deaconu a izbucnit: "Eu nu dau vot primarului! Dac-am ajuns la mâna primarului pentru un vot, nu e bine deloc!" Cristian Mitrofan n-a pierdut prilejul de a le reaminti şi a le reproşa colegilor din A.G.A.: "Dacă votaţi propunerea noastră pentru o durată a mandatului de 6 luni sau de un an, cum a susţinut altcineva, n-am mai fi fost acum în situaţia asta!"

Apoi s-a ajuns la controverse pe prevederile legale vizavi de numărul mandatelor manageriale pe care le poate primi o persoană, în speţă Gabriel Nastea, care fusese propus de către Bogdan Alexandru Dabija şi rămăsese singur în cursă, deoarece Ionel Păunescu - propus de către Marius Deaconu - refuzase pe motiv că nu se simţea pregătit. Acesta a fost destul de deştept să nu cadă pradă unei ipotetice diversiuni care l-ar fi lipsit de mandatul sigur de ales local, care expira la jumătatea lui 2020, pentru unul ceva mai nesigur la conducerea AQUATERM-ului, limitat la câteva luni de zile. Astfel, Gabriel Nastea a adunat fără probleme 14 voturi din totalul exprimat şi 2 abţineri (Marius Deaconu şi Mădălin Marinescu). Durata acestui mandat a fost şi ea viu disputată: Şerban şi Păunescu au propus un an, iar Ştefan Dumitrache - 6 luni. Câştig de cauză a avut majoritatea aflată la putere, care a susţinut ferm propunerea vicepreşedintelui PSD. Prin acest vot, Gabriel Nastea a fost "uns" manager interimar pentru a treia oară: în martie 2017 a primit un mandat de 6 luni, în septembrie de 3 şi acum, din nou, unul de 6 luni, devenind un veritabil colecţionar de astfel de prelungiri. Numai că de astă dată are ca misiune urgentarea procedurilor pentru înfiinţarea Consiliului de Administraţie stabilit în şedinţa de legislativ să aibă 5 membri. N-ar fi exclus ca în iunie să primească un nou mandat interimar - ultimul permis de lege, după cum s-a afirmat în şedinţa A.G.A. - pentru finalizarea procedurilor de intrare în legalitate. Pentru ca totul să fie în regulă, ar trebui să se obţină licenţa de operare, să fie asigurată epurarea plus alte câteva aspecte care necesită eforturi făcute într-o perioadă de timp greu de estimat. Partea bună este aceea că din noiembrie, societatea a trecut pe profit, după ce a fost preluată cu o gaură de circa 1 miliard de lei vechi de către Gabriel Nastea. Numai că timpul nu prea mai are răbdare şi alături de lipsa banilor pentru finanţarea unor proiecte de modernizare/dezvoltare se constituie într-o piatră de moară atârnată de gâtul tuturor responsabililor, dar şi a beneficiarilor serviciilor din domeniul apei şi canalizării. Considerentele finale pot ţine loc de punctul Diverse, înscris pe ordinea de zi a şedinţei, la care nu s-a înscris vreunul dintre membri A.G.A. care, în mod evident, abia aşteptau să plece din sală, considerând - probabil - că în ceea ce îi privea, îşi făcuseră datoria din plin...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It