Computer Tomograf pentru Spitalul de Pediatrie şi RMN pentru Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti
Marţi, 9 ianuarie, la Palatul Victoria, în prezenţa premierului Mihai Tudose, ministrul Sănătăţii, Florian Bodog şi cu furnizorii de echipamente au semnat contractele pentru achiziţionarea de 14 echipamente de imagistică de tip Computer Tomograf, 24 de echipamente Rezonanţă Magnetică Nucleară şi 21 de sisteme informatice PACS (tehnologie medicală de imagistică utilizată pentru stocarea, recuperarea, prezentarea şi partajarea imaginilor produse prin radiografie, scanare CT, RMN), în valoare totală de 19,8 milioane de euro. De două dintre aceste echipamente ultramoderne de imagistică va beneficia şi judeţul Argeş, respectiv de un Computer Tomograf, ce va intra în dotarea Spitalului de Pediatrie şi de un RMN, pentru Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
