Dezbatere publică pe Serviciul de Iluminat mai puţin aprinsă decât era de aşteptat!
# "Unde-i lege, nu-i tocmeală!"
# Reprezentanţii primăriei au acceptat o şuetă cu participanţii
# Un început de dialog care se cere continuat
Marţi, de la ora 14.00, era programată dezbaterea publică anunţată de Primăria Curtea de Argeş încă din data de 29 decembrie 2017 pe tema proiectului de hotărâre privind înfiinţarea Serviciului Public de Iluminat. Aceasta fusese declanşată după ce în ultima şedinţă de legislativ de anul trecut, desfăşurată în 27 decembrie, primarul Constantin Panţurescu retrăsese acel proiect de hotărâre după un dialog aprins cu consilierul local Ion Şerban, care atrăsese atenţia că, în conformitate cu prevederile legale, trebuia să fi fost organizată anterior o dezbatere publică având ca temă înfiinţarea serviciului respectiv, dar şi prevederile din Regulamentul de Organizare şi Funcţionare. La dezbaterea din 9 ianuarie a.c. au fost prezenţi consilierii locali Ion Şerban şi Ionel Păunescu (ambii de la PAM), Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu şi Doru Georgescu (toţi de la PNL) şi Bogdan Alexandru Dabija (UNPR), dar şi omul de afaceri Adrian Lazăr, managerul de la S.C. AQUATERM S.A., Gabriel Nastea, precum şi reprezentanţii autorităţii executive - viceprimarul Gabriel Jubleanu, consilierul juridic Isabel Janine Zarioiu şi Constantin Teodorescu, de la Investiţii. N-au lipsit reprezentanţii presei locale, care au putut observa şi constata pe viu cât de benefic poate fi dialogul civilizat, chiar dacă pe alocuri spiritele s-au mai încins.
"Dezbaterea publică nu are temei!"
Constatarea a fost făcută de către consilierul juridic al primăriei imediat după ce a salutat prezenţa persoanelor interesate: "Dezbaterea publică a fost anunţată din data de 29 decembrie 2017, anunţul a apărut şi în presă şi termenul limită pentru depunerea unor propuneri, sugestii sau opinii scrise fie la Registratură, fie pe e-mail, a fost până ieri, în 8 ianuarie 2018. Cum n-au existat astfel de demersuri, practic şi legal, dezbaterea publică pe această temă nu are temei legal!" Primul care a sărit ca ars din sală a fost Ion Şerban, care a ţinut să puncteze: "Atitudinea dvs. nu este corespunzătoare, deoarece aveaţi datoria ca până la şedinţa de consiliu din data de 27 decembrie să organizaţi această dezbatere publică!" Atunci când i s-a atras atenţia că propria atitudine este necorespunzătoare, deoarece vorbea din fotoliu, deşi d-na Zarioiu se adresase ridicată de pe scaun, n-a băgat în seamă admonestarea şi, punctând faptul că practic se ajunsese la discuţii libere, deci la o şuetă, conta mai puţin poziţia vorbitorilor: "Vă rog să faceţi în aşa natură ca acela care va câştiga licitaţia pentru acest serviciu să integreze şi continuarea lucrărilor la Parcul fotovoltaic, accesând fonduri europene, deoarece investiţia nefinalizată acolo privea iluminatul public. Noi n-avem datorii, ne-am plătit partea la execuţia a 30-40% din lucrare şi, practic, avem doar bani îngropaţi acolo!"
Viceprimarul Jubleanu a punctat, la rându-i: "Nu se vorbeşte undeva în proiectul de hotărâre despre ataşarea a ceva care practic nu există!" Ideea era aceea că, legal, nu se delega serviciul, ci doar mentenanţa sistemului existent...
În noiembrie 2017 s-a schimbat legea...
... iar propunerile făcute din sală în timpul discuţiilor de către participanţii care nu ştiau care sunt noile restricţii picau ca nuca-n perete, oricât de bine intenţionate ar fi fost. Omul de afaceri Liviu Nicolae a propus ca AQUATERM, SPGC şi SPU să fie contopite într-o societate puternică a administraţiei municipale, pentru a putea participa la licitaţii prin care să se păstreze mai mulţi bani în comunitate, uzând şi de posibilitatea de a se încheia parteneriate publice cu alte firme locale, între care a pomenit STEINEL ELECTRONIC, care are specialişti şi produse de ultimă generaţie (leduri şi nu numai). "Aici discutăm strict despre înfiinţarea Serviciului de Iluminat şi despre aprobarea R.O.F.-ului, deci nu face obiectul dezbaterii publice de astăzi!", a stabilit clar limitele discuţiei consilierul juridic din cadrul Primăriei Municipale. Viceprimarul Jubleanu a întărit ideea că firme aparţinând de administraţia publică locală nu pot participa la licitaţia de delegare a unor astfel de servicii, pentru că riscă să-şi piardă licenţele de funcţionare. S-a mai precizat din partea juridică faptul că este vorba despre o delegare a gestiunii serviciului de iluminat în baza căreia se va asigura mentenanţa pe 5 ani, şi nu despre o concesionare. "Dacă am face noi un A.D.I. zonal, la care să adere şi alte U.A.T.-uri din împrejurimi, conform notei de fundamentare pe care i-am cerut-o lui Cătălin Nastea de la SPU, s-ar ajunge la costuri pe care noi nu ni le-am permite!", a pus punctul pe "i" viceprimarul Jubleanu, care a emis ipoteza că numai AQUATERM ar putea intra în discuţie, dar în condiţiile actuale, nu prea...
"Am stat cu el în braţe!"
După ce Mădălin Marinescu a cerut lămuriri vizavi de subordonarea viitorului serviciu, Ion Şerban a vrut să afle mai multe amănunte despre suma de 5 milioane euro care s-ar putea accesa şi despre care se făcuse vorbire în ultima şedinţă de consiliu local. A fost prilejul de a afla toţi că tocmai se deschisese sesiunea de depunere a solicitărilor pe baza ghidului specific pus la dispoziţia celor interesaţi de fonduri europene. "Am stat cu el în braţe de Crăciun!", a fost mărturisirea consilierului juridic Janina Zarioiu, care n-a ezitat să se supună şi riscului unor glume, pentru a mai destinde un pic atmosfera. N-a fost cazul, cu excepţia remarcii amicului dumneaei, Adrian Lazăr ("Să mori tu?!?..."), pentru că explicaţiile oferite persoanelor interesate din sală au fost pertinente şi au dus la clarificări absolut necesare. Asigurarea dată a fost aceea că în caietul de sarcini se vor regăsi cele necesare şi faptul că se va merge pe delegarea serviciilor de iluminat public pentru asigurarea mentenanţei. Dacă în urma cererii de finanţare europeană depusă de administraţia municipală s-ar obţine finanţare pe axa respectivă, după parcurgerea etapelor şi procedurilor legale se va face licitaţie electronică pentru delegarea firmei de execuţie a lucrărilor de modernizare. Practic, vor avea de câştigat două firme străine de administraţia publică locală!
La acest punct a intervenit din nou Liviu Nicolae, care a remarcat faptul că în segmentul rutier de pe DN 7C, dintre Liceul "Ferdinand I" şi firma ERREA, nu există practic iluminat public şi i s-a demonstrat că situaţia pe care o mai evidenţiase este în atenţia municipalităţii, deoarece se regăsea şi pe strada Nordului, dar şi pe altele care urmau să se "lumineze" după extinderea programată a sistemului. Adrian Lazăr a cerut transparenţă totală în procedurile de delegare, deoarece avea singura firmă din Curtea de Argeş care poseda autorizaţie de funcţionare de la ANRE. "Vreau să văd caietul de sarcini, deoarece atunci voi decide dacă voi participa şi eu la licitaţie!", şi-a exprimat acesta disponibilitatea.
Şerban cere, Zarioiu dă asigurări, Georgescu trage concluziile
Ion Şerban, mimând modestia, ca jurist amator, deşi posedă diploma de rigoare, a cerut să se anuleze HCL prin care s-a aprobat Contractul privind folosirea şi administrarea infrastructurii sistemului de distribuţie a energiei electrice pentru realizarea serviciului de iluminat public la nivelul municipiului Curtea de Argeş: "Cer acest lucru deoarece, în eventualitatea în care s-ar obţine bani europeni pentru modernizare, am risca eventuale contestaţii ce ne-ar putea provoca daune, deoarece s-a aprobat în decembrie un contract în condiţiile în care rămăsese în aer înfiinţarea serviciului public despre care discutăm astăzi aici. Acea hotărâre trebuie anulată şi aprobată la pachet cu cea privitoare la înfiinţarea acestui serviciu". "Mă voi consulta cu dl. secretar!", a spus Janina Zarioiu, care i-a asigurat pe cei prezenţi că funcţionarii publici îşi fac datoria în cea mai deplină legalitate şi că nu vor risca nici pe viitor să încalce vreo prevedere legală. Finalul i-a aparţinut lui Doru Georgescu şi a fost puţin cam metaforic, dar perfect justificat: "Vă mulţumesc pentru organizarea deosebită a acestei dezbateri şi aşa cum am mai spus, sper ca în anul 2018 să ne obişnuim să cântăm cu toţii după partitură, şi nu să facem muzică după ureche!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
