Argeşul, Sibiul şi Braşovul - demersuri pentru dezvoltarea durabilă în Munţii Făgăraş
Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, împreună cu preşedintele C.J. Sibiu, Daniela Câmpean şi vicepreşedintele C.J. Braşov, Adrian Gabor, au participat joi, 12 ianuarie 2017, la Ministerul Turismului, la o întâlnire cu ministrul Mircea Titus Dobre. Discuţiile purtate au fost legate de modul de implementare al Proiectului de interes naţional nr. 1 "Dezvoltarea infrastructurii domeniului schiabil, Munţii Făgăraş (200 de zile cu zăpadă pe an - Dezvoltare durabilă în Masivul Făgăraş)" - prevăzut în Programul pentru dezvoltarea investiţiilor în turism - Masterplanul investiţiilor în turism prin H.G. 558/04.08.2017. Prin acest proiect se are în vedere amenajarea a 150 km de pârtii de schi în Masivul Făgăraş, ceea ce ar însemna o dublare a numărului de kilometri de pârtii din ţara noastră. În urma discuţiilor s-a stabilit ca, pentru început, cele trei judeţe să semneze un contract de colaborare pentru implementarea acestui proiect, Argeşul, Sibiul şi Braşovul fiind singurele beneficiare. "Proiectul se bucură de sprijinul total al conducerii Ministerului Turismului, care, ca şi noi, îşi doreşte dezvoltarea domeniului schiabil în Masivul Făgăraş. În perioada imediat următoare, Argeşul, Sibiul şi Braşovul vor semna contractul de asociere, un prim pas în realizarea proiectului", a declarat preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
