Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:33

Oraşul Regal a mai întors fila unui capitol de istorie: parastasul Majestăţii Sale, un ultim omagiu pentru Mihai I al României

În tomul de istorie al Cetăţii Basarabilor s-a mai adăugat o zi epocală despre care noi, cei ce am avut privilegiul de a-i fi martori, vom povesti cu nostalgie generaţiilor care ne vor urma. Parastasul regal de sâmbătă a fost, probabil, cel din urmă eveniment care a mai adus laolaltă poporul român şi Monarhia. Sutele de oameni veniţi din toate colţurile ţării pentru a aşterne un ultim omagiu în memoria Majestăţii Sale, Regele Mihai I al României, au dovedit, dacă mai era cazul, că mulţi încă tânjesc după epoca de glorie a ţării noastre şi încă mai speră la o restaurare a Monarhiei de care care s-au deprins să lege adevăratele valori morale ale poporului român.

Ceremonia religioasă a început în jurul orei 12.00 şi a fost oficiată de ÎPS Calinic al Argeşului şi Muscelului împreună cu un sobor de preoţi. Slujba s-a desfăşurat în vechea Catedrală Episcopală, în prezenţa membrilor Familiei Regale, a reprezentanţilor autorităţilor publice judeţene şi locale, printre care i-am remarcat pe subprefectul Gabriel Stoian, pe primarul Constantin Panţurescu şi pe consilierul Ştefan Dumitrache, dar şi a tuturor celor care au dorit să ia parte. La rugăciunea de la mormântul Majestăţii Sale, însă, a avut acces numai Familia Regală. În afară de ASR Principesa Margareta, Custode al Coroanei României, şi Principele Consort Radu Duda, la serviciul religios de pomenire au mai fost prezenți şi Principesa Maria, precum şi fostul Principe Nicholas Medforth-Mills, împreună cu soţia sa, Alina Binder. Spre uimirea tuturor, membrii acesteia au făcut abstracţie de conflictele mai vechi şi nepotul Regelui Mihai a fost primit cu căldură de mătuşile sale, care l-au îmbrăţişat şi l-au sărutat pe obraz. Ceea ce canalele media au înţeles drept o împăcare făţişă a membrilor Familiei Regale se prea poate să fi fost, însă, doar un gest din complezenţă dictat de solemnitatea momentului şi nimic mai mult.

Ceremonia religioasă a răsunat în curtea Mănăstirii şi dincolo de zidurile ei, timp în care oamenii care au preferat să rămână afară au aşteptat cu răbdare, fluturând Steagul Regal, vorbind în şoaptă sau făcând poze. Mulţi dintre cei prezenţi purtau în piept doliu şi insigne cu însemne regaliste, iar în mâinile unora am zărit flori, candele şi lumânări. Deşi nu s-a mai respectat codul vestimentar de la funeralii, în mulţimea de oameni de toate vârstele domnea un aer sobru şi trist. "Eu am fost plecat din ţară când a avut loc înmormântarea, aşa că am venit acum să-mi iau rămas bun de la Rege", ne-a declarat un argeşean care privea curios peste marea de capete. În faţa Mănăstirii, mai mulţi membri din Organizaţia de Tineret a Alianţei Naţionale pentru Restaurarea Monarhiei se aliniaseră cu steagul regal şi un portret al Regelui Mihai. "Am venit aici pentru fi prezenţi la slujba de pomenire a Majestăţii Sale Regele Mihai I al României, un simbol al istoriei şi al continuităţii poporului român, un model de viaţă, care va rămâne pentru totdeauna viu în memoria şi în sufletele noastre. Monarhia reprezintă pentru România şi la ora actuală cea mai bună cale pentru continuitate. Să nu uităm că în perioada exilului şi după Revoluţie, Regele Mihai a militat pentru România şi a promovat-o. Chiar dacă suntem tineri şi n-am trăit efectiv în perioada monarhiei, am aflat de la bunicii şi străbunicii noştri tot ceea ce ei înşişi au experimentat în vremea Regatului şi pentru noi diferenţele sunt evidente", ne-a declarat Andrei Teodorescu, din Bucureşti.

Atenţia ne-a fost atrasă şi de două femei care, de asemenea, au simţit nevoia să expună steagul regal şi să poarte în piept insigne cu doliu. Mamă şi fiică, acestea veniseră din Bucureşti special pentru parastasul Regelui Mihai, fiind monarhiste convinse. "Este evident că suntem prezenţi aici din admiraţie şi respect faţă de Majestatea Sa. Deşi fac parte din generaţia care nu a învăţat la şcoală despre Regele Mihai, eu i-am purtat un mare respect pentru tot ceea ce a făcut pentru România, dar şi pentru lecţia de viaţă, modestia şi eleganţa dovedite, pentru spiritul de sacrificiu şi pentru capacitatea de a lua nişte decizii extrem de dificile în momente cheie ale istoriei noastre. Cred că lucrul cel mai important pentru care trebuie să-i fim recunoscători este acela că nordul Transilvaniei face astăzi parte din România. Eu am fost dintre cei care în ianuarie 1990 mergeau pe stradă şi plângeau pentru că Regele fusese dat afară din ţară de către autorităţile de atunci. Am tot sperat la restaurarea Monarhiei... Am sperat şi în 1996, când a venit Convenţia Democratică să conducă România, iar apoi am trăit o mare dezamăgire. Sper în continuare că minunea va avea loc, însă nu ştiu dacă eu o să mai apuc acele vremuri... Cred că ţine foarte mult şi de felul în care oamenii vor fi educaţi să vadă diferenţele, să compare şi să aprecieze anumite valori pe care în decursul acestor 50 de ani n-au mai avut în cine să le vadă. Fiindcă, până la urmă, asta este Familia Regală: nu reprezintă un grup de oameni care au parte de nişte beneficii, ci este un simbol al independenţei României, al unităţii şi modernizării statului Român!", au fost cuvintele doamnei Stănculescu. Fiica, sa, doamna Badea, a completat: "Într-adevăr, Casa Regală este un simbol de moralitate pentru noi toţi. Nu poţi să nu compari felul în care se poartă membrii ei faţă de oamenii pe care-i găsim în Parlament astăzi! Avem de a face cu o conduită morală aparte, e ceva ce curge în sângele lor şi am o profundă admiraţie pentru felul în care se poartă, pentru manierele de care dau dovadă în public..."

În timpul ceremoniei, unii dintre cei prezenţi au mers să aprindă candele şi lumânări în spaţiul special amenajat, iar acolo am zărit de la bătrâni până la tineri şi copii, semn că nu doar vârstnicii mai au respect pentru lucrurile măreţe din istoria ţării noastre. După rugăciunea rostită la căpătâiul Majestăţii Sale, membrii Familiei Regale au mers să-şi strângă mâinile cu oamenii care-i aşteptau cu nerăbdare în faţa Necropolei. Atât Principesa Margareta, cât şi fostul Principe Nicolae au fost asaltaţi cu rugăminţi fierbinţi de a reinstaura Monarhia în România. Mulţi dintre cei prezenţi le-au strigat să se întoarcă pentru a salva ţara şi, dacă ASR Principesa Margareta a zorit pasul prin mulţime, fostul Principe Nicolae a mai zăbovit şi a stat de vorbă cu oamenii care nu conteneau să-i adreseze cuvinte de încurajare şi să-l invite să le fie Rege. Cu toate acestea, nepotul Majestăţii Sale a dat dovadă de chibzuinţă şi n-a aruncat cu promisiuni deşarte, ci s-a rezumat să le răspundă cu "Nu este momentul acum pentru aceste discuţii!" În plus, el şi logodnica sa au mai rămas la Curtea de Argeş după încheierea ceremoniei religioase, în timp ce restul Familiei Regale a luat drumul capitalei...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It