Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:32

Liviu Nicolae propune alcătuirea unei bănci de idei de aplicat pentru dezvoltarea Oraşului Regal

Preşedintele Oamenilor de Afaceri Liberali din Curtea de Argeş rămâne la fel de activ cum îl ştiam dintotdeauna. Ing. Liviu Nicolae urmăreşte cu mare atenţie toate modificările legislaţiei financiare care pot influenţa mediul de afaceri, dar şi funcţionarea administraţiei publice locale. În repetate rânduri, dumnealui a semnalat greşeala enormă comisă de conducătorii judeţului care au permis ca Argeşul să fie deposedat de instituţiile deconcentrate, mutate la Ploieşti sau prin alte oraşe. Şi a reiterat ideea de a se face eforturi pentru revenirea la starea de dinainte, deoarece judeţul nostru pierde astfel sume enorme, care ar fi putut sluji la dezvoltare: "În anul 2018, prin derogare de la prevederile art. 32 şi 33 din Legea nr. 273/2006 privind Finanţele Publice, cu modificările şi completările ulterioare, din impozitul pe venit estimat a fi încasat la bugetul de stat la nivelul unei Unităţi Administrativ Teritoriale, 11,25% merge la bugetul judeţului, pentru infrastructura rutieră şi doar 43% rămâne pe local. Iniţial, 17,25% se dirija spre un cont distinct, deschis de Direcţia Regională a Finanţelor Publice/Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice, la Trezoreria municipiului reşedinţă de judeţ. Numai că acum aceşti bani nu mai rămân la Piteşti, ci merg la Ploieşti, municipiul reşedinţă al Fiscului regional. Deci, clar, Argeşul pierde sume considerabile, colectate de la locuitorii proprii, pe care le folosesc acum alţii! Acum rămâne de văzut în ce măsură se va reflecta pozitiv decizia de aprobarea a amendamentului prin care cotele defalcate din impozitul pe venit care se transferă bugetelor locale vor creşte de la 75% la 100%, pentru a se compensa diminuarea impozitării de la 16% la 10%... Eu consider că administraţiile publice locale ar trebui să polarizeze în jurul lor toate energiile, astfel încât să se asigure dezvoltarea economiei şi infrastructurii. În acest scop, aş propune întâlniri periodice cu reprezentanţi ai mediului de afaceri şi cu cetăţeni pentru a dezbate propuneri şi idei concrete, pe baza cărora s-ar putea alcătui o bancă de date, de la care să se pornească în întocmirea strategiilor de dezvoltare viitoare, pornind de la realitatea nevoilor concrete raportate la posibilitatea accesării unor fonduri pe proiecte". Este o propunere care ar merita să fie cel puţin analizată, nu credeţi?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It