Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:28

Prima zăpadă a îngreunat traficul rutier la Curtea de Argeş

Puţina zăpadă care s-a cernut peste municipiul nostru a fost suficientă cât să îngreuneze traficul pe drumurile publice. Deşi nu putem spune că s-au format troiene sau polei, maşinile înaintau cu dificultate ieri dimineaţă, iar trotuarele, care nu apucaseră să fie deszăpezite, îi cam puneau în dificultate pe trecători. Traversarea străzilor s-a transformat din nou într-o mică aventură chiar şi acolo unde mai există marcaje rutiere, iar integritatea fizică a pietonilor rămâne la mica înţelegere cu conducătorii auto. Pe de altă parte, magazinele, instituţiile şi cetăţenii care au ieşiri din curţi la trotuar nu şi-au eliberat de omăt porţiunile din dreptul căilor de acces, aşa cum prevede legea. Deocamdată, vorbim totuşi despre cantităţi nesemnificative de precipitaţii, poposite la noi cu destulă întârziere încât să nu mai ia SPGC-ul prin surprindere. Cum şi acolo se cunoaşte truismul că "iarna nu-i ca vara", precis există destul nisip şi sare în depozit pentru a se interveni eficient pe arterele rutiere. Numai să aibă cine şi, mai ales, cum, câtă vreme există încă destule maşini parcate pe marginea străzilor, care îngreunează considerabil acţiunile de deszăpezire...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It