Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:27

La Curtea de Argeş, în 2018, se vor salubriza 131 străzi

În ultima şedinţă de legislativ s-a aprobat programul de salubrizare pentru acest an. S-a remarcat faptul că s-a completat cel anterior cu 7 străzi, care au fost asfaltate în cursul anului 2017 de către angajaţii de la SPGC, după cum urmează: Armoniei, Crinului, Florilor, Duzilor, Crizantemei, Orhideelor şi Plantaţiei. La propunerea consilierului local Viorel Popescu, lista a fost completată cu strada Toamnei şi proiectul de hotărâre propus a fost votat în unanimitate. Potrivit tradiţiei, arterele principale vor beneficia de cele mai multe salubrizări zilnice în cursul unei luni. Lider este Bulevardul Basarabilor, parcările de la Biserica Domnească, de la Mănăstirea Argeşului şi de la Restaurantul "Capra Neagră", care vor beneficia de un număr de la 27 la 31 salubrizări, apoi de strada Viorelelor (26-31), după care urmează parcurile - Fântâna lui Manole şi Nevers (18-31), Sala de Sport Municipală, Sân Nicoară şi, Terasa 1 Mai şi străzile Traian (19-23), Banu Mărăcine (18-23), Negru Vodă (17-23) şi Nevers (16-23). La polul opus se situează cartierele 1 Decembrie, Banu Mărăcine, Confarg, Episcop Nichita,Ivancea, Posada, Progresul şi Ştefan cel Mare (cu câte 2 la 6 salubrizări lunare), precum şi străzi ca Alexandru Lahovary, Alexandru Odobescu, Fântânele (4-6). 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It