De la începutul acestui an, indemnizaţiile consilierilor municipali au crescut la 1.235 lei!
Primarul Constantin Panţurescu a semnat Dispoziţia nr. 1446/20.12.2017, care este astfel formulată:
"Art. 1. Începând cu data de 01.01.2018, indemnizaţia lunară de care vor beneficia consilierii locali pentru participarea la numărul maxim de şedinţe, potrivit art. 40 din Legea cadru nr. 153/2017 este de 1.235 lei.
Art. 2. Indemnizaţia lunară de care beneficiază consilierii locali se împarte în mod egal la numărul maxim de şedinţe din luna pentru care se efectuează plata, dar nu mai mult de o şedinţă ordinară de consiliu şi 2 şedinţe de comisii de specialitate pe lună.
Art. 3. Cu ducerea la îndeplinire a prezentei dispoziţii se însărcinează birourile Buget-Contabilitate şi Resurse Umane".
Dispoziţia în cauză, întocmită în 3 exemplare de către Dorin Savu, şeful de la Resurse Umane, a fost semnată de către primarul Constantin Panţurescu şi a fost avizată pentru legalitate de către secretarul municipiului, Radu Chirca. De reţinut ar fi faptul că, în conformitate cu prevederile legilor în vigoare, cuantumul indemnizaţiei unui consilier local este de 10% din salariul stabilit prin lege pentru primarul localităţii respective. Deci, fiecare dintre edilii noştri de la Curtea de Argeş, care îndeplinesc condiţiile legale, vor încasa de la începutul acestui an indemnizaţii de câte 12.350.000 lei vechi, având astfel şansa de a-şi dubla indemnizaţiile în cursul mandatelor preluate spre sfârşitul lunii iunie 2016. "Ce noroc au unii!..." Vom evita să dăm autorul, deoarece lucrează în cadrul Primăriei Municipale şi a beneficiat, la rând-i, de o frumoasă creştere salarială în cursul anului trecut, prin votul aleşilor locali!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
