Speranţe pentru un buget bun, la Poienarii de Argeş
Azi dimineaţă, edilii din comuna de pe malul Topologului se aflau în plină acţiune contra poleiului care transformase drmurile în veritabile patinoare. "Am reuşit să mărim aria zonelor sigure de transport de pe teritoriul comunei, astfel încât să putem duce microbuzul şcolar spre satele în care locuiesc majoritatea elevilor, ca să nu piardă o zi de şcoală. Eforturile noastre au fost încununate de succes". Chestionat asupra bilanţului cu care s-a încheiat anul 2017 din punct de vedere al administraţiei publice locale, primarul Dragoş Boncea ne-a informat că rezultratele au fost peste cele din anul precedent. Mobilizarea mai bună în colectarea veniturilor proprii au băgat la buget peste 92% din sumele estimate. De asemenea, s-au eficientizat cheltuielile din administraţie şi s-au atras investitori, care au avut efecte benefice prin creşterea nivelului veniturilor proprii. În ceea ce priveşte majorarea salariilor angajaţilor primăriei, şeful executivului local ne-a spus că "nu s-a sărit calul", preferându-se asigurarea unor măriri suportabile de către buget, astfel încât să nu fie afectate nici funcţionarea, dar nici dezvoltarea. Strategia aplicată a permis păstrarea taxelor şi impozitelor la nivelul anilor trecuţi, cu excepţia modificărilor stabilite prin Codul fiscal. "Pentru noi a fost ceva mai simplu decât pentru alţii, deoarece aparatul nostru administrativ este destul de restrâns, astfel încât sperăm ca nivelul colectărilor la buget să crească anul acesta. Avem un proiect de buget pe care-l vom definitiva după ce primim toate datele de la nivel central şi judeţean şi sunt speranţe de realizări frumoase şi pentru 2018!", a concluzionat primarul Dragoş Boncea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
