Un buget 2018 apropiat de cel precedent, la Şuici
Aceasta este opinia exprimată de către primarul Constantin Iatagan după definitivarea schiţei de proiect a bugetului pentru anul în curs care, cel mai probabil, va fi supus dezbaterii în vederea aprobării în cursul lunii februarie. Colectarea veniturilor proprii a fost şi în 2017 în media multianuală, situându-se cam la 90% din sumele prognozate. Judecând după cifrele primite de la nivel judeţean şi central privitoare la sumele de echilibrare, cu experienţa adunată din 2004 - anul în care prelua primul mandat pe când era cel mai tânăr dintre primarii argeşeni, la 36 ani - Constantin Iatagan analizează pragmatic situaţia şi nu intră în panică, deoarece are obişnuinţa optimizării cheltuielilor publice astfel încât să asigure atât funcţionarea aparatului propriu, cât şi dezvoltarea localităţii în limitele stabilite de strategia stabilită până în 2020. Primăria Şuici are un număr de numai 14 angajaţi, astfel că sarcinile de serviciu au fost distribuite raţional pentru a fi acoperită întreaga arie. Anul trecut, majorările salariale s-au făcut cu mare grijă astfel încât să se respecte prevederile legii în domeniu, dar să se asigure şi capacitatea de plată a acestora, evitându-se riscul blocării sau chiar a suspendării activităţii, de care nu sunt scutite la ora actuală alte administraţii publice locale. Iar cea mai bună dovadă este faptul că, ţinându-se seama de posibilităţile reale ale unei comune care numai bogată nu este, cu o populaţie de circa 2.700 locuitori şi cu lipsă de mari contribuabili, taxele şi impozitele locale pentru anul 2018 nu s-au mărit, fiind păstrate la nivelul din anul anterior pentru a avea siguranţa că vor fi achitate. Spre exemplu, apa se plăteşte cu 4 lei/mc, iar paza anuală se achită cu 60 lei la Şuici. Chiar şi în aceste condiţii s-au realizat destule investiţii, între care şi un nou sediu pentru administraţia publică locală, care a fost recepţionat de câtva timp, dar n-a fost încă ocupat, deoarece mai sunt unele probleme de rezolvat în ceea ce priveşte amenajarea pe verticală şi dotările, inclusiv împrejmuirea. Primarul Iatagan ne-a informat că iarna nu-i sperie pe localnicii care sunt în mare majoritate buni gospodari şi s-au pregătit din timp cu cele necesare, dar nici pe angajaţii primăriei, deoarece dispun de utilajele, materialele şi personalul de deservire necesar pentru deszăpezire.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
