"Guvernul jefuieşte primăriile, confiscându-le jumătate din excedentul înregistrat la finalul lui 2017!"
Adrian Miuţescu a atacat frontal pe ideea dezavuării soluţiei de achitare a salariilor angajaţilor Primăriei Curtea de Argeş prin creşterea taxelor şi impozitelor locale evidenţiată încă de anul trecut, insistând asupra faptului că astfel se aruncă în altă zonă cheltuielile. Totodată, a dezvăluit faptul că în pregătirea debarcării premierului Mihai Tudose, la Piteşti a fost trimis Paul Stănescu pentru a se întâlni cu primarii PSD în ideea de a le obţine sprijinul pentru Liviu Dragnea, ocazie cu care au primit explicaţii asupra deciziei guvernamentale de a fi deposedaţi de 50% din sumele care s-au constituit în excedent bugetar la data de 31 decembrie 2017. "Bineînţeles că n-a convenit cuiva să i se fure jumătate din sumele economisite pentru cofinanţarea unor proiecte de dezvoltare, inclusiv a celor pe PNDL2, blocându-se astfel investiţiile. Banii vor merge la eşalonul central care-i va distribui celor ce vor demonstra că sunt cuminţi şi nu deraiază de pe linia stabilită de liderul suprem. Se vor da încă o dată pomeni pe criterii politice nejustificate, aşa că nu mai îndrăzneşte cineva să mişte în front! Între localităţile argeşene afectate sunt şi unele liberale ca Stâlpenii, cu excedent de vreo 60 miliarde lei vechi, din care vor dispărea 30 sau Uda, comună destul de săracă, dar având un excedent de 20 miliarde lei vechi. Eu cred că ar trebui date riposte foarte dure, mai ales din partea primarilor pesedişti, dar sunt convins că vor prefera să tacă, ca să le fie lor bine, fără să le pese de faptul că vor avea de suferit comunităţile pe care le conduc". Miuţescu s-a declarat convins că teama dublată de disciplina de partid şi de instinctul de conservare îi va determina pe primarii social-democraţi să "facă ciocu' mic" şi să înghită papara care li se serveşte, oricât de amară şi nesuferită li s-ar părea. Cât despre cei din opoziţie, cine-i ia în seamă?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
