Panţurescu: "Este o prostie, guvernul nu fură din excedentul bugetar al primăriilor!"
Afirmaţia primarului din Curtea de Argeş se constituie într-o replică dată liberalilor. Constantin Panţurescu ne-a declarat azi dimineaţă: "Am participat la întâlnirea cu vicepremierul Paul Stănescu, atunci când s-a discutat şi această decizie guvernamentală. Este o prostie să se spună că guvernul fură jumătate din excedentul existent la primării în data de 31 decembrie 2017, şi mai ales că astfel s-ar bloca investiţiile, inclusiv pe PNDL2. După cum s-a dovedit, primăriile nu au avut de pierdut nici la bugete, deşi s-a făcut mare vâlvă că măsurile adoptate de guvern vor conduce la diminuarea acestora, deoarece fiecare a primit cât avea nevoie pe criterii clar stabilite, astfel încât să poată să-şi desfăşoare activitatea şi investiţiile programate. Decizia cu ridicarea a jumătate din excedentul bugetar s-a luat pentru a asigura deblocarea investiţiilor, deoarece anumite sume de bani zăceau nefolosite în conturi. Deci este vorba despre un rulaj al banilor! Şi aici sunt aspecte care n-au fost evidenţiate corect şi care ţin de neraportarea la timp de către primării a situaţiilor cu lucrările executate şi neplătite încă. S-a cerut urgentarea raportărilor către Bucureşti, pentru ca în termen de 15-20 zile să fie plătite. La jumătatea anului, fiecare U.A.T. îşi va primi sumele luate temporar din excedentul bugetar!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
