Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 22:28

Dan Manu a anunţat continuarea proiectului Staţiunii Turistice Moliviş!

Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş a dat această veste bună zilele trecute. După cum se ştie, proiectul a îngheţat de cîţiva ani din cauza unor suspiciuni vizavi de corectitudinea cu care s-a implementat obiectivul intrat şi în vizorul unor cercetări ale organelor abilitate. Dan Manu a spus cu subiect şi predicat că în proxima şedinţă a organismului pe care-l conduce, preşedintele A.D.I. Molivişu va prezenta situaţia la zi a investiţiei ce va fi continuată: "Practic, se va muta traseul pârtiei de schi de pe amplasamentele private pe cele aflate în domeniul public. Nu puteam îngropa acei bani!" Şeful administraţiei judeţene dă astfel noi speranţe pentru dezvoltarea turismului, care ar putea deveni în perioada următoare unul dintre pivoţii economiei din această parte a ţării. Vom trăi şi vom vedea cum se vor materializa aceste noi promisiuni, după ce ani la rând lucrurile nu s-au mişcat cu viteza dorită de către comunităţile locale interesate - Arefu, Brăduleţ şi Cicăneşti - dar şi de către cetăţeni. În perspectiva realizării Autostrăzii care va lega Piteştiul de Sibiu prin Curtea de Argeş, Staţiunea Turistică Moliviş ar putea fi deveni într-un interval de timp rezonabil unul dintre polii de interes ai turismului românesc!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It