"Ion I.C. Brătianu - Un constructor al României Mari"
Miercuri, 24 ianuarie 2018, la Vila Florica a avut loc prezentarea, în premieră, a filmului documentar "Ion I.C. Brătianu - Un constructor al României Mari", realizat de Lucia Hossu Longin. Este cel de-al 13-lea film al seriei documentare "Oamenii mari care au făcut România Mare", parte a proiectului "România Mare, Primul Centenar", menit să marcheze evenimentul de hotar pentru naţiunea română. De numele marelui om politic se leagă intrarea României, într-un moment decisiv, în Primul Război Mondial, pentru a împlini un ideal - Unirea de la 1 Decembrie 1918. Cu această ocazie, Lucia Hossu Longin a punctat şi faptul că un simbol al patrimoniului României - Vila Florica - a fost salvat şi datorită eforturilor depuse de conducerea Consiliului Judeţean Argeş. După cum se ştie, la finele anului trecut, Vila Florica a fost preluată de Ministerul Culturii şi dată în administrare Consiliului Judeţean Argeş. La eveniment, alături de conducerea C.J. Argeş s-au aflat şi membri fondatori ai Proiectului "Respect pentru Valorile Naţionale", academicianul Nicolae Noica, parlamentari, consilieri judeţeni, cadre didactice şi elevi. De asemenea, după ce marţi, 23 ianuarie, Flacăra Centenarului Marii Uniri a fost aprinsă la Muzeul Goleşti şi a fost depusă pe biroul Regelui Ferdinand, a doua zi a fost adusă la cripta familiei Brătianu, făuritorii Unirii de la 1 Decembrie 1918.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
