Staţiunea turistică Molivişu - povară grea pe bugetul Arefului
Pentru realizarea acestui proiect generos, acum câţiva ani s-a implementat Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Molivişu, constituită din UAT Arefu, Brăduleţ şi Cicăneşti. Acestea îşi propuneau să realizeze prima staţiune turistică în judeţul Argeş, care are cele mai înalte vârfuri montane din România, dar rămâne una dintre puţinele care nu au nici măcar o pârtie de schi autorizată. La ADI Molivişu s-a asociat la un moment dat şi Consiliul Judeţean Argeş, pe vremea când era condus de către Constantin Nicolescu, pentru a asigura sprijinul financiar absolut necesar reuşitei. Numai că, după ce se făcuseră şi nişte împrumuturi bancare garantate de stat, proiectul s-a împotmolit datorită unor suspiciuni şi a urmat o lungă perioadă de timp în care s-a bătut pasul pe loc, deoarece se desfăşurau cercetări asupra legalităţii unor demersuri întreprinse şi a cheltuielilor efectuate. Instalaţiile tehnice destinate deservirii viitoarei staţiuni turistice au fost puse la conservare şi lucrările de infrastructură au fost sistate. Recent, preşedintele în exerciţiu al Consiliului Judeţean, dr. Dan Constantin Manu, care i-a urmat în funcţie lui Florin Tecău, a anunţat intenţia de a supune aprobării consilierilor judeţeni în şedinţa din 25 ianuarie continuarea lucrărilor în vederea finalizării proiectului staţiunii turistice de la Molivişu.
L-am contactat pe primarul arefean Gheorghe Stoican, care a confirmat cele cunoscute şi a făcut următoarele precizări: "Arefu, ca principal beneficiar al proiectului, a făcut un împrumut bancar de 100 milioane lei, cel mai mare dintre cele contractate de asociaţii UAT-uri, pentru care plăteşte şi cea mai mare rată anuală, pentru stingerea datoriei în 10 ani, cu dobânzile aferente, deoarece băncile nu sunt instituţii de binefacere. Acum, cei patru asociaţi din ADI Molivişu au împărţit sarcinile care le revin. Consiliul Judeţean va realiza pârtia, căreia i se va schimba traseul, montarea instalaţiei de telescaun şi alimentarea cu energie. Nouă, UAT Arefu, ne revine sarcina scoaterii din fondul forestier a alte 1,3 ha teren, pentru capul de pârtie, cu obligaţia întocmirii a 2 PUZ-uri şi cedarea unei suprafeţe de teren care poate fi de 3, 5 sau mai multe ori mai mare şi plantarea cu arbori pentru compensarea suprafeţei ce iese din acel fond al pădurii. De asemenea, trebuie să realizăm alimentarea cu apă şi canalizarea pentru viitoarea staţiune, plus sustenabilitatea proiectului <<Lada de zestre>>, parte a finanţării europene obţinute pe proiect. Din cei 5 ani, mai avem acum 3... Plătisem un amenajament silvic pentru exploatarea a circa 2.000 mc de masă lemnoasă obţinuţi din defrişările la viitoarea pârtie, care s-a sistat şi aşa pierdem din start cam 5 miliarde lei vechi, căci nu se vor mai tăia, dacă se schimbă amplasamentul pârtiei. Deci, trebuie s-o luăm cu multe lucruri de la capăt, cu alte cheltuieli ce vor apăsa greu asupra bugetului local şi cu întârzieri pe care eu le-aş estima a fi peste estimările făcute acum. Şi nu sunt alarmist, ci realist, deoarece nu pot crede că vom putea obţine aprobările necesare pentru scoaterea terenului din fondul forestier, care ne-ar permite să dăm startul lucrărilor. Deci, eu nu m-aş hazarda să spun că la iarnă se va schia la Molivişu! Asta nu înseamnă că nu vom încerca să ne facem datoria în cea mai deplină legalitate..."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
