Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:49

Raed Arafat - la bilanţul ISU Argeş şi în vizită la Centrul de Primiri Urgenţe al Spitalului de Pediatrie

 Marţi, 30.01.2018, dl. Raed Arafat, secretar de stat în cadrul M.A.I., s-a aflat în vizită oficială în judeţul Argeş. Cu această ocazie, a participat la bilanţul ISU Argeş şi a vizitat Centrul de Primiri Urgenţe al Spitalului de Pediatrie aflat în subordinea C.J. Argeş. La bilanţul ISU Argeş, dl Raed Arafat a punctat în mod special faptul că în ultima perioadă s-a pus accentul pe dotarea acestui inspectorat la nivelul întregii ţări, investiţii ce vor continua şi în perioada următoare. De asemenea, ISU Argeş are o colaborare foarte bună şi cu Consiliul Judeţean Argeş, lucru punctat şi în mesajul preşedintelui Dan Manu. "Vreau, pentru început, să urez multă sănătate şi realizări personale şi profesionale tuturor angajaţilor ISU Argeş, cei care desfăşoară o activitate completă şi complexă în judeţul Argeş, un judeţ care are toate formele de relief şi care este expus majorităţii formelor de risc existente. Consiliul Judeţean Argeş are parteneriate concrete cu ISU Argeş pe mai multe coordonate. Aş începe cu cele 9 unităţi medicale aflate în subordinea C.J. Argeş, şi aici ţin să-l felicit pe dl. dr. Marius Pascu pentru parteneriatul şi activitatea desfăşurată de SMURD Argeş. O a doua colaborare importantă este cea dintre ISU Argeş şi Serviciul Salvamont, serviciu coordonat de dl. director Adi Sănduloiu. Şi aici trebuie să mulţumesc şi dl. ministru Raed Arafat pentru elaborarea actului normativ din toamna anului 2017 care reglementează această colaborare, cu norme, cu proceduri. Şi, nu în ultimul rând este o colaborare foarte bună în cadrul Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică, coordonată de dl consilier judeţean Dorin Mărăşoiu. Suntem cu toţii o echipă, împreună şi cu autorităţile locale prezente aici. Ce ne aşteaptă în anul 2018? Sperăm ca la ISU Argeş să funcţioneze acel centru integrat de comandă şi coordonare, la început judeţean şi apoi regional, chiar în această sală construită şi amenjată cu finanţare de la C.J. Argeş. De altfel, vă puteţi baza pe tot sprijinul logistic şi financiar al C.J. Argeş", a spus preşedintele Manu.

La Spitalul de Pediatrie Piteşti, dl. Raed Arafat a vizitat Centrul de Primiri Urgenţe. "Eu am venit la Centrul de Primiri Urgenţe al Spitalului de Pediatrie pentru a vedea ce s-a realizat, şi aici chiar pot să-i felicit pentru ce au făcut. Este o unitate care respectă reglementările în domeniu. Cu camera de resuscitare şi celelalte dotări pe care le au, dacă vine un copil în stare gravă, au tot ce este necesar ca să fie salvat. Pe lângă dotări, unitatea este bine compartimentată şi destul de spaţioasă", a declarat Raed Arafat, secretar de stat, şef al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. De asemenea, preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu, l-a informat şi în legătură cu faptul că, în următoarele luni, urmare a demersurilor întreprinse la Ministerul Sănătăţii, unitatea va fi dotată şi cu un computer tomograf. Preşedintele C.J. Argeş a punctat şi faptul că la Spitalul de Pediatrie există şi un proiect cu finanţare europeană care vizează extinderea şi dotarea unităţii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It