La Albeşti nu e loc de scepticism!
Primarul liberal Gabriel Popa se află la primul mandat în fruntea comunităţii locale, dar are experienţa administrativă câştigată ca viceprimar în două mandate consecutive, astfel că a preluat problemele cu siguranţa celui care ştia ce avea de făcut pentru a ţine situaţia sub control. Iar rezultatele primului an de administrare pe buget propriu, după cel din 2016, care a aparţinut predecesorului, au fost încurajatoare: colectarea veniturilor proprii s-a înscris în media multianuală, fiind de aproximativ 92% din sumele estimate, iar excedentul bugetar a fost de circa 170.000 lei (1,7 miliarde lei vechi). Datoriile contorizate la final de 2017 au fost de circa 200.000 lei, reprezentând investiţii neachitate, precum centrala termică la şcoala gimnazială din centrul comunei, 40.000 lei de la modernizarea 100% a iluminatului public, realizată în regie proprie prin montarea a circa 120 lămpi cu leduri cumpărate pe SEAP, plus 40.000 lei de la modernizarea staţiilor de transport local rutier şi 30.000 lei pentru realizarea unui părculeţ cu arbuşti ornamentali în zona centrală a localităţii.
Printre priorităţile investiţionale din acest an, primarul Popa trece repararea acoperişului sediului administraţiei publice locale, modernizarea centrului comunei, extinderea canalizării menajere din reţeua Albeşti Pământeni şi Albeşti Ungureni spre Dobroţu, estimată la vreo 300.000 lei, finanţată pe PNDL2, cu staţie de pompare (40.000 lei). Această lucrare pentru care s-au finalizat documentaţiile, inclusiv semnarea contractului de finanţare şi stabilirea executantului, va lua startul în primăvară, imediat ce condiţiile meteorologice vor permite desfăşurarea unor lucrări de calitate. "Am căutat să ne administrăm cât mai bine resursele proprii, astfel că majorările salariale pentru personalul primăriei au fost rezonabile, în limitele permise de lege. Sunt sustenabile şi nu vor crea probleme în realizarea planurilor de dezvoltare stabilite. Beneficiem de resurse financiare bune, inclusiv de impozite percepute de la HIDROELECTRICA în sumă de circa 500.000 lei anual, astfel că suntem optimişti în ceea ce priveşte faptul că bugetul pe care-l vom adopta nu va fi mai mic decât cel precedent. În aceste condiţii vom putea asigura dezvoltarea armonioasă a tuturor celor 7 sate - Pământeni, Ungureni, Dobroţu, Dumireşti, Brăteşti, Doblea şi Florieni - conform programelor aprobate, astfel încât să aducem civilizaţia mai aproape de cei aproximativ 5.700 locuitori. Şi suntem cu atât mai mulţumiţi cu cât viitorul se vede bine la noi, deoarece avem şcolarizaţi la diferite nivele cam 500 copii, ceea ce demonstrează că suntem o localitate vie, cu oameni vrednici, ce se îngrijesc nu numai de prezent, dar nu neglijează nici viitorul şi care sunt cu ochii tot timpul pe noi, pe cei pe care i-au ales, având grijă să ne îndeplinim nezmintit datoria de a gospodări corect treburile comunităţii", a declarat primarul Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
