Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:49

Liviu Nicolae denunţă jefuirea legală a Curţii de Argeş de către Ploieşti cu câte 800.000 euro anual!

Preşedintele Asociaţiei Oamenilor de Afaceri Liberali din Primul Oraş Regal al României rămâne un critic acerb al modului în care Argeşul a pierdut în favoarea Prahovei o sumedenie de instituţii deconcentrate, fiind retrogradat practic la rangul de judeţ second-hand. Recent, dumnealui a reiterat o demonstraţie a modului în care s-a ajuns la asemenea situaţie scandaloasă şi răsuceşte cuţitul în rana produsă de tragerea de timp în ceea ce priveşte construirea unei autostrăzi care ar lega practic provinciile istorice Ţara Românească şi Transilvania de restul Europei. "De ce credeţi că are prioritate Autostrada Ploieşti-Braşov, realizată din fonduri <<proprii>> în detrimentul Autostrăzii Piteşti-Sibiu, realizată în mare parte cu fonduri europene?... Un răspuns posibil ar putea fi următorul: cotele defalcate din impozitul pe venit ale fiecărui oraş se împart astfel - 43% la bugetele locale, 11,25% în contul Consiliului Judeţean, 28,50% la bugetul consolidat al statului şi - atenţie! - 17,25% se duc în Trezoreria reşedinţei de judeţ. Faptul că întreprinderile mijlocii din judeţul Argeş au la ora actuală obligaţia de a plăti această cotă către Trezoreria Ploieşti văduveşte Argeşul de sume importante, datorită indolenţei cu care parlamentarii şi cei care au reprezentat judeţul nostru au tratat problema regionalizării. Dacă luăm numai exemplul municipiului Curtea de Argeş, vom constata că se pierd aproximativ 800.000 euro/an. Asta înseamnă că banii argeşenilor vor fi folosiţi de către prahoveni. Cu alte cuvinte, banii noştru sunt furaţi legal. În timp ce Autostrada Piteşti-Sibiu rămâne o himeră, Autostrada Ploieşti-Braşov este făcută şi cu banii argeşenilor! Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Manu, este doar cu numele preşedintele regiunii, pentru că, în fapt, nu are are vreo putere. Iar banii, în această situaţie, se deturnează legal! Din acest motiv nici nu s-a mers mai departe cu regionalizarea, pentru că aceia care au fluturat ideea regionalizării au vrut doar banii! E o situaţie hazlie pentru prahoveni, dar tragică şi păguboasă pentru noi... Suntem de râsul curcilor: suntem siliţi să ne plătim obligaţiile către Trezoreria Ploieşti, dar extrasele de cont le luăm de la Piteşti! De asemenea, externalizarea deconcentratelor din judeţ naşte alte situaţii defavorabile în ceea ce priveşte obţinerea diferitelor avize pe care suntem obligaţi să le cerem de la cei care, poate, ne sunt concurenţi în piaţă. E trist şi nedrept, dar suntem siliţi să constatăm că argeşenii plătesc biruri Ploieştiului datorită faptului că oamenii pe care i-am ales n-au apărat interesele judeţului şi ale cetăţenilor votanţi şi nici măcar n-au încercat să remedieze această situaţie anormală - din punctul de vedere al celor mai multor cetăţeni", a încheiat Liviu Nicolae.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It