Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:49

Consilierul municipal Deaconu: "Pentru următorul mandat am să mă înscriu şi eu la postul de director la S.P.U.!"

Cu câtva timp în urmă s-a desfăşurat o şedinţă a Adunării Generale a Acţionarilor de la Salubritatea Publică Urbană. Tema acesteia era stabilirea salariului directorului general, Cătălin Nastea. În prealabil, acesta a dat un raport de activitate pentru anul 2017 şi estima - la ora respectivă - un venit de circa 200.000 lei (2 miliarde lei vechi). Consilierii locali, care sunt de drept şi membri ai A.G.A., pentru că S.P.U. este un S.R.L. al Consiliului Local Curtea de Argeş, au fost mulţumiţi de activitate, iar Mădălin Marinescu a propus indexarea salariului lui Cătălin Nastea cu un procent stimulativ din profitul obţinut, stabilit pe baza unor criterii de performanţă clar formulate. Ştefan Dumitrache i-a atras atenţia că, fiind un S.R.L. şi neavând contract de mandat pentru funcţie, legal nu se poate. Propunerea a fost de majorare a netului cu 600 sau 700 lei. Aflând însă că salariul brut al directorului Nastea de la S.P.U. este de 5.500 lei, incluzând CASS-ul, consilierul local Marius Deaconu a constatat: "Nu e bine că dăm banii cu prea mare uşurinţă! Câţi ani credeţi că i-a trebuit unui director de liceu să ia 1.000 lei în plus? Eu propun ca salariul să rămână cât este acum!..." Această poziţie a condus către discuţii ceva mai aprinse, mai ales că unii dintre colegi s-au simţit un pic atacaţi de faptul că Deaconu lucrează ca director al unei unităţi de învăţământ. S-au înregistrat şi replici acid-haioase, cum a fost întrebarea adresată de Cristian Mitrofan, managerul de la Centrul de Cultură şi Arte, omologului de la Muzeul Municipal: "D-na Olguţa (n. red. - ministrul Muncii) cât ţi-a dat ţie în plus la salariu, Fane?..." Răspunsul acestuia a fost un gest care poate fi tradus prin praful de pe tobă. 

Cu calmul său aşezat, ca un profesor la catedră, Doru Georgescu a făcut o demonstraţie de elocinţă pro-domo: "Asta este o problemă deosebită, dragilor. Acest S.R.L. al nostru nu este echivalat unui serviciu din primărie şi eu consider că eficienţa în activitate nu poate fi realizată de director cât timp are salariul cam cât al unui şofer cu vechime de la primărie! Consider că s-ar cuveni ca această funcţie de director la S.P.U. să fie remunerată la nivelul funcţiei unui şef de serviciu sau a unui director executiv din cadrul administraţiei municipale". Ştefan Dumitrache a intervenit rapid: "Eu chiar am făcut acum o simulare şi la un brut de 7.000 lei, netul ar fi de 4.000, cu toate taxele oprite. Noi însă avem voie să votăm doar brutul". Atunci a fost momentul în care Marius Deaconu a izbucnit pur şi simplu: "Pentru următorul mandat am să mă înscriu şi eu în cursă la postul de director la S.P.U. şi, dacă e nevoie, am să mă autopropun! Nu se poate să ne batem joc aşa de banii publici şi să dăm salarii atât de mari fără criterii de performanţă..." Majoritatea a decis cu 14 voturi pentru în favoarea propunerii lui Ştefan Dumitrache, determinându-l pe Marius Deaconu să facă remarca: "Sunteţi nebuni la cap!" Rămâne de văzut cum ar reacţiona într-un caz similar, în care salariul vizat ar fi al său...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It