Maria Dicu, primul preşedinte de şedinţă a legislativului municipal din 2018
Marţi s-a desfăşurat prima şedinţă ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş din acest an. Din motive neanunţate oficial, de la reuniune au absentat primarul Constantin Panţurescu - despre care se ştia că ar fi chinuit de o răceală rebelă - fiind suplinit de către viceprimarul Gabriel Jubleanu, precum şi consilierii locali Marius Deaconu (PAM) şi Bogdan Alexandru Dabija (UNPR). Ionel Păunescu şi-a încheiat mandatul de preşedinte al forului legislativ, a anunţat acest lucru şi a cerut nominalizări pentru "urmaşul în scaun". Viceprimarul a propus-o pe prof. Maria Dicu şi cum a fost votată în unanimitate de către colegi, a preluat cu mână fermă conducerea. Şedinţa n-a fost una uşoară, deoarece avea pe ordinea de zi înscrise 14 proiecte de hotărâri, la care s-a adăugat punctul Diverse. Dintre acestea, numai unul a picat, cel care privea reformularea art. 1 din HCL nr. 102/2017 privind aprobarea unui raport de evaluare şi pentru aprobarea vânzării prin licitaţie publică a unui spaţiu locativ. Discuţiile au fost constructive şi poziţiile argumentate, sugerând că se lucrase cu responsabilitate în comisiile de specialitate, astfel că ordinea de zi aprobată a fost epuizată în ceva mai mult de o oră.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
