"Lasă, bă', că merge-aşa, dă-te-n pălăria mea": Ciofrângeni sau Ceofrângeni - tot un drac, merge la omul sărac!
C-aşa-i la omul sărac (la minte): confuzia este mama înţelepciunii! Iar conducerea Drumurilor Judeţene din Argeş nu osteneşte să ne-o dovedească. Dacă în urmă cu câtva timp, pe DN 73C (Câmpulung-Curtea de Argeş-Rm. Vâlcea), pe Momaia se putea citi TICVENI pe un indicator rutier în loc de Tigveni, s-a găsit totuşi cineva care să tragă o liniuţă de corecţie transformând litera "C" în "G". Astfel s-a revenit la normalitate, dar n-avem ştire dacă omul care a avut inspiraţia divină sau de altă natură prin care a repus lucrurile în ordinea firească a fost premiat pentru invenţia genială. Iar dacă a fost, putem înţelege de ce gafa s-a repetat, pentru că la intersecţia dintre DJ 703H (Curtea de Argeş-Valea Danului-Plaiul Oii-Cepari-Şuici-Sălătrucu) cu DJ 678A (Tigveni-Cepari) se lăfăie un ditamai indicatorul rutier, vizibil de la oarecare distanţă. Menirea lui bănuită ar fi aceea de a veni în sprijinul automobiliştilor-turişti mai puţin familiarizaţi cu zona, astfel încât să ştie cam pe unde să afle şi să identifice şi fără GPS direcţia de mers spre destinaţia dorită. Toate bune şi frumoase, numai că încă o dată s-a dovedit că drumul spre iad este pavat cu intenţii bune. Faptul că este unul judeţean poate constitui un argument în plus, ce se înscrie pe linia erorii de scriere de pe panoul de pe DN 73C, de care aminteam. Mai precis, pe totemul de la intersecţia celor două DJ-uri este indicată corect direcţia spre Ciofrângeni, numai că denumirea comunei este CEOFRÂNGENI (!?!...), localitate ce nu există în lista celor din judeţul Argeş. Cu siguranţă, cel care l-a pictat a fost cel puţin corigent la Geografie, ca şi cel ce i-a dat textul. Dar vina cea mare o poartă cei ce aveau datoria să verifice indicatoarele înainte să le planteze în teren. Iar dacă n-au făcut-o, indiferent din ce cauză, se poate bănui că au considerat că n-avea vreo importanţă. Tot aşa cum n-ar avea rost să ne întrebăm retoric prin ce şir de erori au ajuns să fie angajaţi la Drumurile Judeţene şi ei, şi şefii lor. Nu de alta, dar o vorbă înţeleaptă din popor spune că "Unde nu e cap, vai de picioare!" Parafrazând-o în spiritul zilelor noastre, putem spune fără teamă de a greşi "Ce nevoie e de cap, dacă funcţia e ocupată de cine trebuie?..." Şi totuşi, parcă nu e în regulă să plătim din banii publici cu salarii frumoase nişte nepricepuţi! Aşteptăm îndreptarea cât mai grabnică a erorii destul de veche, de altfel...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
