Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 23:47

Ştefan Benonie şi Cătălin Manta îşi iau adio de la jilţurile de primar!

Anul trecut, la sfârşitul lunii noiembrie, vă anunţam că Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pronunţase verdictul în procesul pe care Ştefan Benonie, primarul pesedist de la Aninoasa, îl avea cu Agenţia Naţională de Integritate. Cel de-al doilea mandat în fruntea administraţiei locale din Aninoasa nu i-a prea fost cu noroc, întrucât edilul-şef a fost găsit incompatibil de către ANI pe motiv că a încălcat regimul public al conflictelor de interese fiindcă deţinuse concomitent cu funcţia de primar şi un magazin. Deşi a făcut recurs în 2014 la Curtea de Apel Piteşti şi a avut câştig de cauză, ANI a făcut, la rândul său, recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în urma căruia sentinţa atacată a fost casată şi verdictul a fost dat definitiv: Ştefan Benonie trebuie să părăsească fotoliul de primar de Aninoasa! 

După nici 2 săptămâni, un alt edil-şef, de data aceasta liberal, a fost găsit în stadiu de incomptabilitate. Este vorba despre Cătălin Manta, de la Albeştii de Muscel, care - potrivit reprezentanţilor ANI - la fel ca şi Benonie, a încălcat regimul public al conflictelor de interese şi, când a ocupat funcţia de viceprimar, a fost şi vicepreşedinte al Asociaţiei Crescătorilor de Animale şi Proprietarilor de Păduri din Albeştii de Muscel (în perioada 2007-2011), timp în care "a participat la deliberarea şi adoptarea unor proiecte de hotărâre având ca obiect concesionarea unor terenuri de către administraţia locală către asociaţie". Procesul a început în anul 2012 şi atunci liberalul a încercat să se salveze cu un recurs la Curtea de Apel Piteşti, dar n-a avut câştig de cauză. Cătălin Manta a dus cazul său mai departe, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi la Curtea Constituţională, însă n-a reuşit să pledeze nevinovat. Astfel, cei doi edili au pierdut definitiv procesele cu ANI şi vor trebui să părăsească scaunele confortabile pe care le ocupă. Aceştia urmează să fie demişi de către prefectul Emilian Dragnea şi mai pot rămâne în funcţii până la data de 1 mai. Care va să zică, cele două comune s-ar putea pregăti de noi alegeri în vară...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It